AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

PERN wdraża systemy antydronowe by chronić okno na świat z ropą i paliwami spoza Rosji

Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos

Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos

Operator ropociągów przesyłowych PERN wprowadza systemy antydronowe oraz inne, które mają chronić naftoport i polskie rurociągi na ropę oraz paliwa. PERN obsługuje dostawy nierosyjskiej ropy oraz paliw do Polski oraz krajów sąsiednich przez naftoport w Gdańsku.

– Mamy systemy detekcji wycieków. Mamy centrum dyspozycji, które widzi nasz system. Nasz system sejsmiczny był w stanie wykryć nawet trzęsienie ziemi w Turcji. Z tego punktu widzenia nasza infrastruktura krytyczna jest bezpieczna – wyliczał prezes PERN Mirosław Skowron na konferencji Kongres Energetyczny we Wrocławiu.

– Wiemy jakie auta przyjeżdżają i kto jest kierowcą. Jako operator infrastruktury krytycznej musimy mieć takie systemy – mówił prezes PERN. – Cyberbezpieczeństwo jest na wysokim poziomie. Mamy security operations centre.

– Mamy systemy antydronowe i implementujemy je obecnie – mówił Mirosław Skowron. – Widzimy co dzieje się w naszej infrastrukturze. Bezpieczeństwo dostaw jest zapewnione.

Prezes przypomniał, że PERN jest udziałowcem w naftoporcie. – Te systemy są powiązane. Współpracujemy. Cały cykl logistyczny od przypłynięcia statku do dostarczenia ropy do rafinerii jest bezpieczny. Te systemy funkcjonują i będą aktualizowane.

– Nie mamy jeszcze odpowiedniego systemu zarządzania. Będziemy w tym zakresie korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji – podsumował prezes PERN.

Liczne incydenty z udziałem infrastruktury krytycznej w energetyce po inwazji Rosji na Ukrainie oraz wysadzeniu gazociągów Nord Stream 1 oraz 2 kraje Unii Europejskiej oraz NATO zacieśniły współpracę na rzecz ochrony instalacji energetycznych. Unia Europejska przyjęła dyrektywę o odporności usług krytycznych (CER) nakładającą nowe obowiązki na właścicieli infrastruktury tego typu, jak PERN.

Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X