PERN chce rozbudować Ropociąg Pomorski i przesyłać ropę do Niemiec

27 maja 2022, 10:00 Alert

Grupa PERN poinformowała, że budowa drugiej nitki Ropociągu Pomorskiego umożliwiłaby większą przepustowość i dostawy ropy do Niemiec. Trwają rozmowy ze stroną niemiecką.

Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Rejowcu. Źródło: PERN
Nowe zbiorniki w Bazie Paliw w Rejowcu. Źródło: PERN

– Dziś możliwość budowy drugiej nitki Ropociągu Pomorskiego relacji Płock-Gdańsk wydaje się jeszcze bardziej prawdopodobna niż wcześniej i liczymy na taką samą ocenę sytuacji przez naszych klientów – poinformował PERN. PERN podał, że budowa drugiej nitki umożliwiłaby większą przepustowość w kierunku niemieckim.

Portal wnp.pl informuje, że trwają rozmowy między Polską i Niemcami o współpracy dotyczącej zaopatrzenia w ropę naftową i paliwa. – Rozbudowaliśmy infrastrukturę magazynową w Gdańsku po to, aby można było sprowadzać różne gatunki ropy naftowej z różnych kierunków świata. Obecnie mamy prawie dwa miliony m sześc. pojemności magazynowej nad samym morzem

– Jeśli potwierdzi się taka potrzeba naszych klientów, możemy rozbudować Naftoport o kolejne stanowisko do odprawy tankowców. Jeśli zaś pojawiłaby się potrzeba wybudowania nowych pojemności surowcowych, to także tę inwestycję jesteśmy w stanie zrealizować – podkreśla PERN.

wnp.pl/Jędrzej Stachura

Wasilewski: Przygotowaliśmy się na zero dostaw z Rosji już po kryzysie zanieczyszczonej ropy (ROZMOWA)