AlertEnergetykaRopa

Wyciek z ropociągu PERN w okolicy Wołomina

Rafineria w Płocku rury

fot. BiznesAlert.pl

W okolicy Wołomina (Mazowieckie) doszło do wycieku ropy z ropociągu PERN – poinformował PAP w poniedziałek mł. kpt. Daniel Kwiatkowski z komendy PSP w Wołominie. Wyciek został wstępnie zatamowany. Strażacy zakończyli swoje działania, a do dalszych przystąpi firma PERN.

Strażacy zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu gazu otrzymali o godz. 15.30 w niedzielę. “Po dojeździe pierwszych jednostek, sytuacja została zweryfikowana. Okazało się, że to jest wyciek ropy z ropociągu” – przekazał Kwiatkowski.

Około godz. 1 zakończyły się działania strażackie i wszystkie jednostki wróciły do koszar. “Jak kończyliśmy działania, mieliśmy informację, że wstępnie wyciek został zatamowany” – powiedział strażak. Teren następnie został przekazany firmie PERN, która ma całkowicie zatamować wyciek.

-Wczoraj w godzinach popołudniowych w okolicach miasta Tłuszcz pod Warszawą, doszło do wycieku ropy naftowej z ropociągu „Przyjaźń”. Do zdarzenia doszło w wyniku próby nielegalnego wpięcia się do magistrali, transportującej surowiec, z którego produkowany jest m.in. olej napędowy i benzyna. Wyciek został usunięty, a sprawę badają już organy ścigania – poinformował PERN w komunikacie.

Ze względu na to, że przy zbieraniu ropy pracowali zarówno strażacy, jak i pracownicy PERN, nie jest znana ilość, jaka wypłynęła.

Jak poinformował PERN w komunikacie w tej chwili trwają bardzo intensywne działania zmierzające do rozpoczęcia rekultywacji, czyli wymiany zanieczyszczonego gruntu. – Ściśle współpracujemy z Inspektoratem Ochrony Środowiska – podkreśliła spółka.

– Dziś w nocy PERN przywrócił normalne tłoczenie na wszystkich trzech nitkach ropociągu. W czasie zdarzenia PERN na bieżąco dostarczał surowiec do rafinerii – podkreśla PERN w komunikacie.

O sprawie wcześniej informowało rozgłośnia Radio dla Ciebie (RDC).

Władzie obserwują sytuację

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej monitoruje na bieżąco sytuację związaną z nielegalnym odwiertem w rurociągu “Przyjaźń” – poinformowało biuro pełnomocnika. PERN szybko zlokalizował i usunął źródło wycieku – podkreślono.
Jak przypomniało w komunikacie biuro, w niedzielę po południu w wyniku próby nielegalnego wpięcia się do jednej z nitek rurociągu “Przyjaźń” będącego własnością PERN doszło do wycieku ropy naftowej.

“Wyciek został usunięty przez służby pożarowe i techniczne, a sprawę badają już organy ścigania. W trakcie zdarzenia dostawy surowca do rafinerii nie zostały zakłócone. W nocy PERN przywrócił tłoczenie na wszystkich trzech nitkach ropociągu. Aktualnie prowadzone są intensywne działania zmierzające do rozpoczęcia prac rekultywacyjnych, czyli wymiany zanieczyszczonego gruntu” – podkreślono w komunikacie.

Rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska powiedziała PAP, że do wycieku ropy z magistrali spółki doszło na odcinku wschodnim rurociągu, którym tłoczony jest surowiec z Adamowa – przy granicy z Białorusią – do bazy w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem. Magistrala ta ma trzy nitki.

Polska Agencja Prasowa/PERN

AKTUALIZACJA: 23.09.2019 r., godz. 09:44, dodano komunikat PERN

AKTUALIZACJA: 23.09.2019 r., godz. 17:21, dodano stanowisko Pełnomocnika rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X