Petru: Albo ambitne cele w energetyce, albo żadne

11 stycznia 2019, 13:45 Energetyka
Ryszard Petru. Źródło: Flickr
Ryszard Petru. Źródło: Flickr

-Zobowiążmy rząd uchwałą do przyjęcia nowej, odpowiedzialnej strategii energetycznej – zaproponował prezes partii Teraz, Ryszard Petru.

Jego zdaniem udział węgla w miksie energetycznym do 2040 roku powinien się zmniejszyć do 20 procent, a atomu nie należy w ogóle brać pod uwagę.

Ryszard Petru, zabrał głos podczas prezentacji strategii energetycznej PSL. – Jeśli chcemy konsensu energetycznego odpowiedzmy sobie wspólnie na pytanie czy chcemy inwestować w atom? Wierzę, że wszyscy, którzy tu siedzimy jesteśmy temu przeciwni. Zgadzam się z celami OZE, przedstawionymi przez PSL, które postuluje by jego udział w miksie energetycznym do 2030 roku wyniósł 50 procent, a nasza gospodarka stała się zeroemisyjna do 2050 roku – powiedział lider Teraz. Czy poziom udziału węgla w miksie energetycznym powinien sięgnąć 20 procent w 2040 – pytał Petru.

Jeśli nie postawimy sobie ambitnych celów, to celów nie będzie żadnych. Nie będziemy bezpieczni, jeśli nadal będziemy opierać się na węglu, będziemy bezpieczni, jeśli zdywersyfikujemy źródła energii – dodał. Zaproponował przyjęcie uchwały, która zobowiąże rząd do przyjęcia projektu konkretnego miksu energetycznego. Dodał, że OZE to także know-how i szansa na zyski, co pokazuje przykład Niemiec. – Energia może być źródłem dobrobytu. Jeśli nie postawimy na transformację i na OZE, i tak będziemy musieli kupować energię ze źródeł odnawialnych, tylko drożej i z importu – zakończył.