AktualnościAtomEnergetykaOpinie

PGE ma plan, jak przerobić węglowy Bełchatów na atom

Dariusz Marzec, prezes PGE. Źródło: Polska Grupa Energetyczna

Dariusz Marzec, prezes PGE. Źródło: Polska Grupa Energetyczna

Polska Grupa Energetyczna opracowała wstępny plan inwestycyjny na potrzeby kompleksu węglowego Bełchatów. Kolebka polskiej produkcji energii z węgla czeka na zwrot w kierunku OZE i energetyki jądrowej.

Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Jacek Kaczorowski poinformował, że kompleks górniczo-energetyczny Bełchatów ma gotową wstępną koncepcję inwestycji na rzecz rozwoju w kierunku OZE i energetyki jądrowej.

– PGE GiEK opracowała wstępną koncepcję inicjatyw inwestycyjnych–rozwojowych dla kompleksu Bełchatów – powiedział szef PGE GiEK podczas konferencji „Od węgla do atomu. Bełchatów Przyszłości” w Bełchatowie.

Tamtejsza elektrownia i kopalnia węgla brunatnego przez dekady odpowiadały za lwią część produkcji energii elektrycznej w Polsce (około 20 procent). Obecnie na dwóch tamtejszych polach wydobywa się nieco ponad 30 mln ton węgla rocznie. Ten stan z roku na rok ma się zmieniać. PGE GiEK wyłączyła już z eksploatacji blok nr 1 i planuje wygaszenie pozostałych 11 jednostek węglowych w latach 2030-2035/38.

Bełchatów na atom

W ostatnich miesiącach PGE podkreśla, że kompleks posiada naturalne atuty do przebudowy na elektrownię jądrową, w tym istniejącą już infrastrukturę i uwarunkowania historyczne Bełchatowa, tj. zasoby wodne na poziomie ok. 13,0 m3/s (przy zapotrzebowaniu do ok. 4 m3/s), kadrowe, ludzkie oraz przyzwolenie społeczne. Jedną z największych zalet ma być wyprowadzenie mocy na poziomie 5,5 GW z trzech stacji elektroenergetycznych.

– Tereny kompleksu Bełchatów posiadają istotny potencjał dla rozwoju różnych źródeł wytwórczych, w tym potencjał do budowy elektrowni jądrowej. PGE GiEK opracowała wstępną koncepcję inicjatyw inwestycyjnych–rozwojowych dla kompleksu Bełchatów, takich jak siłownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii, elektrownie gazowo-parowe, elektrownie szczytowo-pompowe oraz źródła jądrowe i mała energetyka jądrowa – wyliczył prezes Jacek Kaczorowski.

Trwa analiza

PGE od 2024 roku analizuje możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. W tym celu powołała konsorcjum instytucji naukowych i projektowych. Analiza lokalizacyjna ma zostać przygotowana przy udziale Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i Państwowego Instytutu Badawczego Poltegor we Wrocławiu.

Jędrzej Stachura

Koreański partner atomowy Polski gaśnie w oczach. Opuścił przetarg, stracił opiekuna i nie odpowiada mediom


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Ukraiński wywiad znokautował Gazprom. Wyczyścił wszystkie dane

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przeprowadził atak na infrastrukturę informatyczną rosyjskiego Gazpromu. Państwowy gigant miał zostać „cofnięty do technologicznego średniowiecza”. Jak...

Rekonstrukcja rządu. Zabrakło rozmów między liderami

W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony plan rekonstrukcji rządu. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że w mijającym tygodniu nie odbyło się spotkanie...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Udostępnij:

Facebook X X X