Polska Grupa Energetyczna opracowała wstępny plan inwestycyjny na potrzeby kompleksu węglowego Bełchatów. Kolebka polskiej produkcji energii z węgla czeka na zwrot w kierunku OZE i energetyki jądrowej.
Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Jacek Kaczorowski poinformował, że kompleks górniczo-energetyczny Bełchatów ma gotową wstępną koncepcję inwestycji na rzecz rozwoju w kierunku OZE i energetyki jądrowej.
– PGE GiEK opracowała wstępną koncepcję inicjatyw inwestycyjnych–rozwojowych dla kompleksu Bełchatów – powiedział szef PGE GiEK podczas konferencji „Od węgla do atomu. Bełchatów Przyszłości” w Bełchatowie.
Tamtejsza elektrownia i kopalnia węgla brunatnego przez dekady odpowiadały za lwią część produkcji energii elektrycznej w Polsce (około 20 procent). Obecnie na dwóch tamtejszych polach wydobywa się nieco ponad 30 mln ton węgla rocznie. Ten stan z roku na rok ma się zmieniać. PGE GiEK wyłączyła już z eksploatacji blok nr 1 i planuje wygaszenie pozostałych 11 jednostek węglowych w latach 2030-2035/38.
Bełchatów na atom
W ostatnich miesiącach PGE podkreśla, że kompleks posiada naturalne atuty do przebudowy na elektrownię jądrową, w tym istniejącą już infrastrukturę i uwarunkowania historyczne Bełchatowa, tj. zasoby wodne na poziomie ok. 13,0 m3/s (przy zapotrzebowaniu do ok. 4 m3/s), kadrowe, ludzkie oraz przyzwolenie społeczne. Jedną z największych zalet ma być wyprowadzenie mocy na poziomie 5,5 GW z trzech stacji elektroenergetycznych.
– Tereny kompleksu Bełchatów posiadają istotny potencjał dla rozwoju różnych źródeł wytwórczych, w tym potencjał do budowy elektrowni jądrowej. PGE GiEK opracowała wstępną koncepcję inicjatyw inwestycyjnych–rozwojowych dla kompleksu Bełchatów, takich jak siłownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, magazyny energii, elektrownie gazowo-parowe, elektrownie szczytowo-pompowe oraz źródła jądrowe i mała energetyka jądrowa – wyliczył prezes Jacek Kaczorowski.
Trwa analiza
PGE od 2024 roku analizuje możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. W tym celu powołała konsorcjum instytucji naukowych i projektowych. Analiza lokalizacyjna ma zostać przygotowana przy udziale Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie i Państwowego Instytutu Badawczego Poltegor we Wrocławiu.
Jędrzej Stachura