PGE organizuje trójstronną debatę o przyszłości regionów górniczych

6 lipca 2021, 17:15 Alert
tchórzewski
Wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów; fot. Ministerstwo Energii

Dziewiątego lipca 2021 roku w Bogatyni odbędzie się debata „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko”, organizowana z inicjatywy PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jej uczestnicy będą rozmawiać o wspólnych wyzwaniach, przed którymi staną samorządy i lokalne społeczności tych regionów w obliczu transformacji energetycznej.

PGE podkreśla, że transformacja energetyczna i związane z nią zakończenie eksploatacji kopalni węgla brunatnego rodzi kolejne pytania, dotyczące przyszłości obszaru położonego u styku granic Polski, Czech i Niemiec. – Region, w ogromnej mierze związany z przemysłem wydobywczym, staje w obliczu ogromnych wyzwań społeczno-gospodarczych. Tym bardziej, że w bliskim otoczeniu Turowa funkcjonuje dziewięć kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – pięć na terenie Czech i cztery w Niemczech. Uczestnicy debaty organizowanej przez PGE Polską Grupę Energetyczną pn. „Wspólna przyszłość regionów górniczych położonych w trójstyku granic PL-CZ-DE. Gospodarka, Społeczeństwo, Środowisko” będą rozmawiali o perspektywach dla samorządów i lokalnych mieszkańców, a także potencjale współpracy regionów w tych procesach – czytamy w komunikacie PGE.

Debata, którą poprowadzi prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, odbędzie się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Wezmą w niej udział samorządowcy i eksperci z dziedziny energetyki z Polski, Czech i Niemiec.

PGE podaje, że uczestnicy debaty wezmą udział w dwóch panelach. Pierwszy zostanie poświęcony transgranicznej współpracy gospodarczo-środowiskowej. Tematem drugiego będzie zagospodarowanie kapitału ludzkiego w regionie przechodzącym transformację. Obu panelom towarzyszyć będzie sesja pytań i odpowiedzi.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale Facebook Grupy PGE.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

PGE nie dopuszcza możliwości zamknięcia kopalni Turów