PGE Energia Odnawialna buduje w Siedlcach laboratorium fotowoltaiczne. Celem inwestycji, realizowanej na terenie miejscowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, jest przede wszystkim porównanie różnych technologii PV. Spółce zależy na uzyskaniu miarodajnych danych z różnych rodzajów paneli słonecznych, ich czasu eksploatacji, produkcji, zmiany parametrów pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych. Projekt wpisuje się w realizowany przez PGE EO program budowy farm fotowoltaicznych.
Podczas specjalnej konferencji w dniu 11 czerwca 2018 r. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, przedstawiciele PWiK oraz PGE Energia Odnawialna zaprezentowali część wykonanych prac i przedstawili szczegóły inwestycji. Instalacja składać się będzie się z 24 stołów, na których znajdą się różnorodne moduły PV. Całość zostanie podzielona na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Badany będzie m.in. optymalny kąt nachylenia paneli względem słońca. Porównywane mają być też zestawy bateryjne, mikroinwertery oraz optymizery. Wśród urządzeń zainstalowanych w Siedlcach znajdą się panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, a także cienkowarstwowe.
Laboratorium zostanie wyposażone w system monitorowania, gromadzenia danych, analizy pracy oraz raportowania i sterowania pracą. Jego moc będzie wynosić 100 kW (czas pracy ok. 1000h), co przełoży się na produkcję ok. 100 MWh.
Laboratorium fotowoltaiczne to kolejna inwestycja PGE Energia Odnawialna realizowana w Siedlcach. W zeszłym roku przy współpracy ze spółką uruchomiono nowy kierunek kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica – Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. PGE EO wyposażyła szkolną pracownię OZE w profesjonalny, bardzo nowoczesny sprzęt edukacyjny.
PGE Energia Odnawialna