PGE EO bada wietrzność na Bałtyku

8 lutego 2018, 13:30 Alert
konferencja-offshore

PGE Energia Odnawialna rozpoczęła pomiary warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim przy użyciu pływającego Lidaru. Badania mają potrwać dwa lata i są prowadzane w odległości ok 32 km od Łeby, w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica.

Projekt PGE EO

Realizowany przez PGE EO „Program Offshore”, który zakłada budowę morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej mocy ok 1 GW w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego stanowi jedną z opcji strategicznych rozwoju Grupy Kapitałowej PGE po 2020 r.

W ramach przygotowań do tej inwestycji spółka rozpoczęła dwuletnią kampanię pomiarową warunków wietrzności w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica. Obszar badań jest zlokalizowany w odległości ok 32 km od Łeby, a pomiary są prowadzone przy użyciu Lidaru.

Lidar to urządzenie pomiarowe zamontowane na pływającej platformie (o wymiarach 4 x 4 x 4.5m) służące do pomiaru prędkości i kierunku wiatru przy użyciu wiązek lasera. Dzięki temu, że posiada akumulator ładowany niezależnie przez panele fotowoltaiczne, ogniowo paliwowe i mikro turbiny wiatrowe może pracować na morzu przez wiele miesięcy.

Metody działania

Jedną z wielu zalet Lidara, w stosunku do tradycyjnego masztu pomiarowego, jest możliwość wykonywania badań dokładnie na wysokości osi wirników projektowanych wiatraków. Oprócz precyzyjnego pomiaru prędkości oraz kierunku wiatru urządzenie będzie przesyłać poprzez satelitę dane pokazujące wysokość i długość fal oraz kierunek prądów morskich. Wszystkie zgromadzone informacje pracownicy PGE EO będą mogli odbierać i analizować na bieżąco.

Na podstawie pozyskanych danych ma zostać przygotowana szczegółowa prognoza efektywności energetycznej oraz ekonomicznej projektowanej przez PGE EO morskiej farmy wiatrowej Baltica.

W marcu 2016 roku PGE EO podpisała z Instytutem Morskim umowę, w ramach przeprowadzone są badania środowiskowe dla tej farmy. Prace związane z realizacją tych badań mają się zakończyć w 2018 r.

CIRE.pl