PGE GiEK podpisała umowę na modernizację systemów AKPiA w Turowie

15 stycznia 2016, 12:30 Alert

(CIRE)

Elektrownia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna
Elektrownia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisała umowę z wykonawcą inwestycji modernizacji systemów AKPiA oraz układów elektrycznych. Wartość kontraktu wynosi 44 mln zł.

Modernizacja obejmie m.in. wymianę istniejących systemów sterowania i nadzoru bloków, systemów zabezpieczeń technologicznych kotłów i turbin, wymianę części urządzeń AKPiA i okablowania, wymianę układów regulacji napięcia, a także zabezpieczeń elektrycznych rozdzielni 6 kV dla potrzeb własnych bloków i przekładników prądowych w układzie wyprowadzenia mocy.

Podpisana z firmą ControlTec umowa na modernizację systemów AKPiA oraz układów elektrycznych jest czwartym podpisanym kontraktem w ramach kompleksowej modernizacji trzech bloków Elektrowni Turów. Zawarte już zostały umowy na modernizację turbin, kotłów i generatorów. Rozstrzygnięte zostało postępowanie na modernizację elektrofiltrów, trwa postępowanie na modernizację chłodni kominowych (11 stycznia nastąpiło otwarcie ofert złożonych w przetargu). Podpisanie wszystkich kontraktów planowane jest do końca I kwartału 2016 roku.

Kompleksowa modernizacja bloków 1-3 Elektrowni Turów ma na celu optymalne wykorzystanie jednostek wytwórczych, dostosowanie ich do przyszłych wymogów ochrony środowiska oraz zwiększenie ich żywotności o minimum 20 lat. Dodatkowo w ramach zadania zwiększona zostanie moc jednostek z 235 do 250 MWe oraz podniesiona ich sprawność i dyspozycyjność.
PGE GiEK modernizuje także bloki nr 4-6 w Elektrowni Turów wyposażając je w instalacje odsiarczania spalin. Inwestycja warta jest ponad 500 mln zł, a projekt w niemal 50 proc. finansowany jest z preferencyjnych środków pomocowych. Trwająca od września 2013 r. budowa wchodzi obecnie w finalną fazę realizacji. Dzięki tym instalacjom Elektrownia Turów kilkukrotnie zmniejszy emisje tlenków siarki do atmosfery.

W Elektrowni Turów trwa również budowa zasilanego węglem brunatnym bloku o mocy brutto 496 MWe – jednego z flagowych projektów PGE w obszarze wytwarzania.