PGE uruchomiła w Zgierzu innowacyjny system ciepłowniczy

22 listopada 2023, 15:45 Alert

PGE Energia Ciepła uruchomiła pilotażową instalację Hybrydowego Węzła Ciepła (HWC) w Zgierzu (woj. łódzkie). Projekt ma pomóc w zdobyciu wiedzy i doświadczenia w dziedzinie hybrydowych węzłów ciepła instalowanych w systemie ciepłowniczym – podaje spółka.

Elektrociepłownia Zgierz. Fot. Polska Grupa Energetyczna
Elektrociepłownia Zgierz. Fot. Polska Grupa Energetyczna

– Oddanie do użytkowania Hybrydowego Węzła Ciepła w Zgierzu to kolejny element realizacji strategii PGE. Wprowadziliśmy do praktyki działania spółki trzy filary: energia przyjazna dla środowiska, nowoczesne usługi energetyczne oraz sprawna i efektywna organizacja. HWC w Zgierzu to modelowy przykład realizacji projektu opartego na wszystkich tych trzech filarach – powiedział Maciej Jankiewicz, prezes PGE Energia Ciepła.

Interesującym faktem jest, że Hybrydowy Węzeł Ciepła w Zgierzu wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, takie jak powietrzna pompa ciepła, magazyn ciepła o pojemności około 800 litrów oraz instalacja fotowoltaiczna o mocy około 6 kWp. Proces działania jest oparty na inteligentnym systemie sterowania, który zarządza dostarczaniem ciepła do budynku przy użyciu różnych źródeł energii. Pompa ciepła ładuje magazyn ciepła, a woda, wracając z instalacji po dostarczeniu ciepła do budynku, jest dodatkowo podgrzewana w magazynie. System  obejmuje również główny wymiennik ciepła w węźle, który – jeśli jest to konieczne – dogrzewa wodę za pomocą sieci ciepłowniczej. Instalacja fotowoltaiczna na dachu produkuje energię elektryczną zasilającą cały system, w tym pompę ciepła.

Według spółki pilotażowa instalacja ma posłużyć do pozyskania danych, umożliwiających optymalizację tego innowacyjnego rozwiązania oraz implementację kolejnych tego typu węzłów w systemie ciepłowniczym. PGE Energia Ciepła wskazuje, że działanie HWC polega na inteligentnym zarządzaniu produkcją i dostawami energii ciepła do odbiorcy końcowego poprzez integrację źródła wytwórczego ciepła systemowego oraz rozproszonych źródeł wytwórczych przy właściwym jego magazynowaniu w lokalizacji odbiorcy tak, aby móc dodatkowo wpływać przy większej skali na sieć ciepłowniczą.

Spółka wspomniała, że to nie pierwszy taki innowacyjny projekt w Zgierzu. W połowie października oddała tam do eksploatacji nową, zasilaną gazem jednostkę wytwórczą. Jest to już trzecia niskoemisyjna inwestycja ciepłownicza zakończona w tym roku przez spółkę PGE. Zgodnie z deklaracjami PGE Energia Ciepła elektrociepłownia w Zgierzu zagwarantuje produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla mieszkańców, tym samym poprawiając warunki środowiskowe w mieście.

Polska Grupa Energetyczna / Jacek Perzyński

PGE liczy na szybkie rozstrzygnięcie sporu z Polimexem