PGE poszuka nowych technologii z Polską Akademią Nauk
Polska Grupa Energetyczna chce być liderem zmian w energetyce i odbiorcą innowacyjnych technologii. 19 marca w podwarszawskiej Jabłonnej spółka podpisała umowę o współpracy naukowo-technicznej z Centrum Badawczym Konwersja Energii i Źródła Odnawialnej (KEZO) należącym do Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk.
Celem współpracy jest rozwój innowacyjnych, nieemisyjnych technologii, które mają wesprzeć transformację polskiego sektora energetycznego. – PGE chce być odbiorcą tego co nauka jest w stanie dostarczyć dla przemysłu. Chcemy być odbiorcą innowacyjnych i ważnych produktów, które wspomogą nasz biznes i funkcjonowanie PGE – powiedział Henryk Baranowski, prezes spółki.
Zaznaczył, że jego koncern odpowiada na wzywania dnia dzisiejszego jaki stoją przed sektorem energetycznym. – Jesteśmy liderem zmian polskiej energetyki. Jesteśmy spółką, która odpowiada na wszystkie wyzwania, które stoją przed sektorem energetycznym. Interesuje nas najbardziej maksymalnie szybka komercjalizacja wszystkich produktów, które będziemy wspólnie opracowywać przy wykorzystaniu infrastruktury KEZO. Jest to istotne, ponieważ nie da się odpowiedzialnie rozwijać biznesu, jeżeli nauka nie będzie blisko współpracowała z przemysłem a przemysł nie będzie wysyłał impulsu zapotrzebowania do sektora nauki, aby ta mogła na niego odpowiedzieć – dodał.
Zdaniem dyrektora Instytutu Maszyn Przepływowych PAN prof. dr hab. inż. Jana Kicińskiego podpisanie umowy z PGE to symboliczny moment. – Głęboko wierzę, że ta umowa wkrótce przełoży się na konkretną współpracę. Cieszę się, że PGE widzi potencjał badawczy PAN i naszego Centrum. Jesteśmy zainteresowani współpracą m.in. w zakresie ochrony środowiska, technologii antysmogowych. Możemy coś wspólnie zrobić na rzecz walki ze smogiem, ale mamy do zaoferowania wiele innych, ciekawych rozwiązań – stwierdził.
PGE i KEZO zamierzają razem prowadzić prace badawcze i rozwojowe, tworzyć opinie i oceny rozwiązań technicznych prowadzonych projektów oraz sporządzać analizy tłumaczące aspekty techniczne i naukowe zgłoszone przez PGE.
Piotr Stępiński