AlertAtomEnergetykaOnetWykop

Atom z Korei w Polsce liczy na kluczową decyzję rządu

Elektrownia Pątnów Konin 4 ze pak

Fot. Mirosław Perzyński/ BiznesAlert

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek o wydanie decyzji zasadniczej na potrzeby elektrowni jądrowej. To jeden z najważniejszych etapów przygotowań do budowy dużego atomu w Koninie.

16 sierpnia 2023 roku spółka PGE PAK Energia Jądrowa złożyła w ministerstwie klimatu i środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej na potrzeby budowy elektrowni jądrowej w Koninie. To jeden z kluczowych etapów przygotowań, gdyż po uzyskaniu decyzji ruszą prace związane z lokalizacją, badaniami środowiskowymi i finalnie wystąpieniem o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej.

Wniosek określa cel budowy oraz znaczenie inwestycji dla Polski i jej mieszkańców. – Jest nim potrzeba zapewnienia Polsce stabilnego źródła taniej i czystej energii. Ma to szczególne znaczenie w procesie transformacji energetycznej Polski i stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych w polskiej energetyce – czytamy w komunikacie PGE PAK Energia Jądrowa.

Wniosek zawiera elementy projektowanej elektrowni takie jak jej lokalizacja w regionie konińskim, planowana łączna moc zainstalowana – reaktory o łącznej mocy 2800 MW, technologia – koreańska technologia reaktorów APR1400, planowana struktura własnościowa oraz opis planowanego sposobu finansowania inwestycji.

W Koninie mają stanąć dwa reaktory, które zapewnią 22 TWh energii elektrycznej, czyli ok. 12 procent dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jest planowane w 2035 roku.

PGE PAK Energia Jądrowa / Jędrzej Stachura

Roszada atomowa na Święto Wojska Polskiego. Były pełnomocnik będzie budował atom na Pomorzu


Powiązane artykuły

Umowa surowcowa USA-Ukraina. Szansa na odbudowę czy ryzyko zależności?

Dla Ukrainy podpisanie umowy surowcowej ma znaczenie przede wszystkim polityczne – poprawia stosunki z USA i pozycję negocjacyjną względem Rosji....
Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Niemcy nie blokują już atomu w UE, ale u siebie go nie chcą

Nowy niemiecki rząd już w pierwszych tygodniach swojego rządzenia diametralnie zmienił swoje nastawienie i działanie w zakresie polityki energetycznej i...
Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...

Udostępnij:

Facebook X X X