AlertAtomEnergetyka

Powstaje PGE PAK Energia Jądrowa, która zajmie się atomem z Korei w Polsce

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

13 kwietnia odbywa się uroczystość zawiązania spółki PGE PAK Energia Jądrowa, która ma się zająć projektem budowy elektrowni jądrowej w technologii z Korei Południowej.

Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK zawiązują spółkę joint venture po 50 procent akcji o nazwie PGE PAK Energia Jądrowa, która zajmie się rozmowami z koreańskim KHNP na temat budowy dwóch do czterech reaktorów APR1400 w technologii firmy KHNP z Korei Południowej w Koninie/Pątnowie.

Lokalizacja ma dopiero zostać ustalona. Atom budowany we współpracy prywatnego ZE PAK i państwowej Polskiej Grupy Energetycznej ma być dobudówką do projektu rządowego, czyli dwóch elektrowni jądrowych z jedną na Pomorzu w technologii amerykańskiego Westinghouse AP1000. Pierwszy reaktor w Polsce miałby powstać w 2033 roku nad morzem, a projekt koreański w ambitnym scenariuszu kreślonym przez ministerstwo aktywów państwowych w 2035 roku.

– Musimy myśleć o tym co będzie w przyszłości, czy będziemy bezpieczni energetyczne w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu lat – mówił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. – Transformacja energetyczna realizowana przez większość krajów na świecie, polityka klimatyczna Unii Europejskiej każe myśleć o nowych źródłach, o pozyskiwaniu energii w sposób bezemisyjny – dodał przemawiając z odkrywką Jóźwin w tle, gdzie w okolicy ma stanąć elektrownia jądrowa w technologii koreańskiej.

– OZE choć ważne nigdy nie będą w stanie same zapewnić bezpieczeństwa energetycznego. Te źródła są kapryśne i wymagają inwestycji w magazyny energii. Energia jądrowa jest tania, bezpieczna i pewna. Możemy jej być pewni i czuć się bezpieczni – wyliczał Sasin. – Nie jesteśmy wyjątkiem. Wielu idzie tą drogą. My zaczynamy nią podążać bardzo żwawo.

– Stąd bierze się druga wielka inwestycja właśnie tutaj, w Pątnowie, druga elektrownia jądrowa realizowana w ramach projektu biznesowego – powiedział minister aktywów państwowych. – KHNP zbudowała takich elektrowni już wiele.

– To dwa projekty w różnych modelach biznesowych, z różnymi partnerami, różnymi technologiami, które razem będą fundamentem bezpieczeństwa energetycznego. Będą też szansą dla regionów w których powstają – dodał Jacek Sasin. Zapowiedział 10 tysięcy nowych miejsc pracy w okolicy elektrowni w Pątnowie.

– Dziś następuje zawiązanie specjalnej spółki. To spółka ważna, bo będzie należeć do lidera transformacji energetycznej Polskiej Grupy Energetycznej i największej spółki prywatnej ZE PAK, które z poważnym parterem koreańskim biorą się za realizację projektu poważnego – powiedział.

Spółka PGE PAK Energia Jądrowa ma skoordynować przygotowania do budowy atomu z Korei. – Trzeba stworzyć wiele analiz, wszystko przebadać, choćby w odniesieniu do lokalizacji, kwestii bezpieczeństwa – wyjaśnił Jacek Sasin. – Dwa reaktory to wstępny plan, ale rozmowa dotyczy także ewentualnego poszerzenia tej inwestycji. Na stole leży wytworzenie energii na poziomie 10 procent krajowego zapotrzebowania – wyliczał. – Zakładamy, że w okresie około 12 lat zacznie funkcjonować ta elektrownia.

– Założenie tego projektu ma charakter biznesowy. Mamy prowadzić działalność gospodarczą i na niej zarabiać, ale ważny jest także element bezpieczeństwa energetycznego. Ta elektrownia ma zapewnić energię polskiej gospodarce, domom i rodzinom w akceptowalnej cenie po tym, gdy za kilkanaście, dwadzieścia czy dwadzieścia pięć lat nie będziemy korzystać z węgla – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

– Zakładam, że w takim samym tempie dojdziemy do podpisania umowy inwestycyjnej z partnerami koreańskimi – mówił o szybkim tempie prac od koncepcji jesienią 2022 roku do powołania spółki w kwietniu 2023 roku. – Dziękujemy Panie Premierze, że pan nas stymulował – dodał zwracając się do Jacka Sasina.

Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 13 kwietnia 2023 roku, godz. 13.00 – komentarze Jacka Sasina oraz Wojciecha Dąbrowskiego

Jakóbik: Atomowa dobudówka Polski, czyli kimchi oprócz burgera?


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X