PGE kupi PKP Energetykę za dwa miliardy złotych

28 grudnia 2022, 13:30 Alert

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej wyraziła zgodę na przejęcie 100 procent akcji PKP Energetyki za 1,9 mld zł. Polskie Koleje Państwowe sprzedały ją w 2015 roku za 1,4 mld zł.

PKP Energetyka zarządzana przez CVC Capital Partners dostarcza energię elektryczną na kolei. Rozwija program Zielona Kolej pozwalający zwiększać moc energetyki odnawialnej w Polsce.

– To ważny dzień dla PGE i dla transformacji polskiej energetyki. Zawarliśmy transakcje warunkową zakupu PKP Energetykę – mówił prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. – Umacniamy naszą pozycję jako lidera polskiej transformacji energetycznej. Poszerzamy portfolio. Dzisiaj warunkowo jeszcze PKP Energetyka trafia w polskie ręce. Z pełną odpowiedzialnością podkreślam, że trafia do nas spółka nowoczesna z profesjonalną kadrą i stabilnym rynkiem – zaznaczył.

– W 2015 roku wartość PKP Energetyka była wyceniana na 2 mld złotych, a teraz według nas jest warta 6 mld złotych, ale w ostatnich latach właściciel wydał 3,8 mld złotych na inwestycje, które PGE zweryfikowało i uznało – powiedział prezes Dąbrowski. – Wartość przedsiębiorstwa wynosi niecałe 6 mld zł: 1,9 mld zł equity i dług w wysokości 4 mld. Od 2016 roku właściciel zainwestował 4 mld, a my oddajemy za inwestycje wniesione przez niego. To transakcja w dobrej cenie i zakup spółki w dobrej kondycji – wytłumaczył Dąbrowski. Transakcja ma być finansowana ze środków zewnętrznych. – Mamy przygotowane finansowanie tej transakcji – zapewnił.

– Ta transakcja otwiera PGE drogę do wejścia na rynek kolejowy w Polsce. Wymagana jest jeszcze zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Samą transakcję planujemy na czwartego kwietnia – dodał. PKP Energetyka jest dostawcą energii do wszystkich firm trakcyjnych.

Wojciech Jakóbik

Materiał będzie aktualizowany.

Hołda: Zielona kolej zmniejszy zapotrzebowanie równe jednej trzeciej węglowodorów ze Wschodu (ROZMOWA)

Infrastruktura kolejowa i energetyczna. Fot. PKP Energetyka
Infrastruktura kolejowa i energetyczna. Fot. PKP Energetyka