Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podjął decyzję o sprzedaży spółki PGE Paliwa. Poinformował, że trwają negocjacje z zainteresowanymi podmiotami. PGE Paliwa dostarcza węgiel z importu głównie klientom zewnętrznym. Transakcja „jest spójna z oczekiwaniami ministerstwa aktywów państwowych wobec spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa”.
PGE Paliwa na sprzedaż
PGE Paliwa to dawne EDF Paliwa funkcjonujące przed przejęciem polskich aktywów francuskiego EDF przez PGE w listopadzie 2017 roku. PGE nie ujawnia szczegółów rozmów, które już się toczą. Sprzedaż PGE Paliwa „ma na celu uproszczenie struktury i procesów operacyjnych Grupy PGE, a także jest spójna z oczekiwaniami ministerstwa aktywów państwowych wobec spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa – tłumaczy koncern w komunikacie. Warto dodać, że MAP zapowiedziało reorganizację sektora energetycznego i powołanie nowych spółek w miejsce istniejących, w tym jednej skupiającej aktywa węglowe.
Dostawy węgla
PGE Paliwa dostarcza węgiel z importu głównie klientom zewnętrznym, zlokalizowanym w większości w Polsce północnej, a także w niewielkiej części na potrzeby Elektrociepłowni Wybrzeże. Jest importerem jakościowego i wysokoenergetycznego węgla. PGE przekonuje, że wartością spółki PGE Paliwa są: baza klientów m.in. z energetyki cieplnej i zawodowej oraz sektora przemysłowego, doświadczeni pracownicy wyspecjalizowani w handlu paliwem węglowym a także posiadane kontrakty. Węgiel importowany przez PGE Paliwa jest przeznaczony głównie dla tych odbiorców, którzy nie posiadają odpowiednich instalacji oczyszczania spalin i przez to nie mogliby zrealizować norm środowiskowych, spalając węgiel o innych parametrach jakościowych.
Polska Grupa Energetyczna/Bartłomiej Sawicki
PGE rozważa pozbycie się spółki odpowiedzialnej za import węgla