Lumi z pomocą technologii IC Pen ogranicza zużycie papieru

29 sierpnia 2019, 17:00 Energetyka

IC Solutions to startup z portfela inwestycyjnego PGE Ventures, dzięki któremu możliwe jest jednoczesne tworzenie dokumentów w wersji tradycyjnej i elektronicznej. Technologia IC Pen ogranicza w ten sposób zużycie papieru i pomaga chronić środowisko naturalne. Lumi, sprzedawca prądu z Grupy PGE na terenie Warszawy, dla którego społeczna odpowiedzialność biznesu i jakość dostarczanych usług mają najwyższy priorytet, startuje z pilotażowym projektem wykorzystania IC Pen przez przedstawicieli handlowych.

Fot. PGE

Lumi jest polską marką, a zarazem częścią Grupy PGE – największego w Polsce wytwórcy energii, któremu zaufało już ponad 5 milionów klientów. Lumi powstało z myślą o mieszkańcach Warszawy i działa na stołecznym rynku od ponad roku. Do Lumi może dołączyć każdy warszawiak, który korzysta z grup taryfowych ,,G’’ na potrzeby gospodarstwa domowego. Lumi wyróżnia się na tle konkurencji stosując innowacyjne rozwiązania w kontakcie z klientem, które dostarczane są m.in. przez polskie startupy. Takimi rozwiązaniami są m.in. platforma do cyfrowego podpisywania dokumentów od Autenti, czy IC Pen – nowoczesna technologia digitalizacji danych wykorzystująca długopisy cyfrowe, której twórcą jest IC Solutions.

Digitalizacja danych według IC Solutions

Używanie cyfrowego długopisu niczym nie różni się od używania zwykłego długopisu. W momencie podpisywania dokumentu, technologia IC Pen automatycznie generuje cyfrową wersję, która podobnie jak jej fizyczny odpowiednik, jest wiążąca i akceptowaną w świetle prawa. Technologia IC Pen znajduje zastosowanie we wszystkich sektorach, w których papierowy obieg dokumentów odgrywa dużą rolę, czyli przede wszystkim w sektorze usług, administracji państwowej, w sektorach bankowym i ubezpieczeniowym, w służbie zdrowia, a nawet w przemyśle ciężkim.

We wrześniu planujemy rozpocząć pilotażowy projekt wykorzystania IC Pen przez naszych przedstawicieli handlowych. Część z nich zostanie wyposażona w cyfrowy długopis i będzie oferowała możliwość zawarcia umowy z Lumi z wykorzystaniem tej technologii i w sposób gwarantujący ograniczenie papierowego obiegu dokumentów, a tym samym przyjazny środowisku naturalnemu – mówi Michał Czerniak, wiceprezes PGE Centrum – spółki odpowiedzialnej za markę Lumi.

Każdy warszawiak, który korzysta z taryfy „G” dla gospodarstw domowych, może spodziewać się wizyty przedstawiciela handlowego Lumi oferującego możliwość zawarcia kompleksowej umowy sprzedaży energii elektrycznej z Lumi przy użyciu technologii IC Pen. Nowy klient otrzymuje wówczas podpisaną przez siebie umowę w tradycyjnej formie papierowej, a jej cyfrowa kopia trafia do systemu Lumi. Dzięki temu, zawarcie umowy z Lumi staje się szybkie, wygodne i ekologiczne.

Efekt synergii w Grupie PGE

IC Solutions jest spółką portfelową PGE Ventures – funduszu Corporate Venture Capital utworzonego w Grupie PGE. Fundusz zajmuje się wyszukiwaniem najlepiej rokujących startupów, których produkty i usługi charakteryzują się wysokim potencjałem rynkowym oraz mogą przynieść wymierne korzyści w poszczególnych segmentach działalności Grupy. Fundusz zapewnia finansowanie dla wyselekcjonowanych startupów oraz wsparcie w zakresie ich dalszego rozwoju. Niespełna rok temu, PGE Ventures zainwestowało w IC Solutions i już wówczas mówiono o możliwościach zastosowania tej technologii w Grupie PGE.

Docelowo IC Solutions może znaleźć zastosowanie również w Grupie Kapitałowej PGE, ponieważ rozwiązanie to wykorzystać można w obszarze automatyzacji i optymalizacji procesów zarówno w segmentach wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii, jak i procesów wsparcia prowadzonych w centrali – powiedział w październiku Piotr Czak, prezes PGE Ventures.

Pilotażowe wdrożenie technologii IC Pen w Lumi stało się faktem i może istotnie zoptymalizować proces obsługi nowych klientów zarówno pod kątem czasowym, jak i operacyjnym.

Współpraca z IC Solutions doskonale wpisuje się w naszą politykę usprawniania kontaktu z klientem, ale ma również dodatkowy wymiar, dotyczący wewnętrznej współpracy pomiędzy spółkami Grupy. Mając świadomość procesu inwestycyjnego przeprowadzonego przez zespół PGE Ventures, który gruntownie przeanalizował potencjał rynkowy IC Pen, oraz biorąc pod uwagę ekologiczny aspekt zastosowania tej technologii, Lumi jest gotowe zwiększyć skalę wdrożeń po pozytywnym przyjęciu tego rozwiązania przez nowych klientów – dodaje Michał Czerniak.

PGE