PGE: Większość gmin w Polsce otrzymała węgiel na potrzeby gospodarstw domowych

19 grudnia 2022, 13:15 Alert

Polska Grupa Energetyczna informuje, że 85 procent gmin w Polsce odebrało dostawy węgla na potrzeby gospodarstw domowych. – Ponad pięć milionów ton węgla jest już u klientów – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Dodał, że problemy z dostawami w pozostałych gminach są rozwiązywane na bieżąco.

19 grudnia 2022 roku odbył się briefing prasowy PGE, poświęcony dystrybucji węgla przez gminy. W wydarzeniu udział wzięli między innymi wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski oraz prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.

Prezes PGE poinformował, że od sierpnia 2022 roku do klientów w całej Polsce trafiło pięć milionów ton węgla. – Współpraca z gminami jest dobra. Mówiliśmy, że węgiel będzie i on faktycznie już jest w Polsce. Chciałbym podkreślić, że surowiec jest wysokiej jakości i jest ona zbliżona do tej, którą otrzymywaliśmy z Rosji. Już nie musimy tego robić – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

– 85 procent gmin ma węgiel. Ilość dostarczonego surowca to 2/3 z około 900 tys. ton. Umowy są więc realizowane zgodnie z planem i do końca roku zostaną domknięte. Są różnego rodzaju opóźnienia, ale jeśli chodzi o stan przed świętami, realizujemy wszystko zgodnie z harmonogramem – podkreślił wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. – Jest kilkadziesiąt gmin, które nie podpisały umów – dodał.

– Pracujemy jeszcze nad usprawnieniem dystrybucji, otwieramy nowe punkty tam, gdzie jest większe zapotrzebowanie. Uzupełniamy system, aby zwiększyć drożność dostaw – zaznaczył wiceminister.

– Dostarczamy około 20 ton na dobę. Jeżeli zdarzają się kłopoty, to one wynikają z nieporozumienia i są dostawy są uzupełniane. Program, który został zaprojektowany, jest realizowany – mówił Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

– Z ponad 2,5 tys. gmin, ewentualne problemy to niespełna jeden procent. Węgiel nie przyjechał do kilkunastu miejsc w Polsce, ale to wynikało z błędów w umowach, które na bieżąco poprawiamy. Mamy zapasy na tę zimę i przyszły sezon grzewczy – powiedział Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu. – Do końca tego roku mamy zakontraktowane trzy miliony ton. Dzisiaj rozpoczynamy rozmowy o kolejnych latach ze względu na obecną sytuację geopolityczną – dodał.

Od 16 sierpnia 2022 roku PGG ujednoliciła ceny węgla poszczególnych sortymentów. Było to spowodowane wzrostem kosztów produkcji oraz potrzebą zwiększenia dostaw węgla opałowego. Głównym kanałem sprzedaży węgla na potrzeby gospodarstw domowych pozostaje sklep internetowy PGG.

Jędrzej Stachura

Sobiesiak: Transformacja regionów górniczych musi opierać się na ludziach (ROZMOWA)