PGE przyspiesza prace nad magazynem energii w Żarnowcu

16 września 2022, 14:45 Alert

Polska Grupa Energetyczna (PGE) przyspieszyła przygotowania do postępowania zakupowego na zaprojektowanie i dostawę Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej przy elektrowni Żarnowcu. Ma to być jedna z największych instalacji tego typu w Europie.

Elektrownia wodna Żarnowiec. Fot. PGE
Elektrownia wodna Żarnowiec. Fot. PGE

Jeden z największych bateryjnych magazynów w Europie

Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec ma mieć moc rzędu 200 MW i pojemności ponad 820 MWh. PGE planuje przyspieszenie prac nad jego  zakupem. W tym celu prowadzi otwarte postępowanie zakupowe, które pozwoli uzyskać PGE najlepsze na rynku warunki dostawy. Planowany przez PolskąGrupę Energetyczną magazyn ma być jedną z największych tego typu instalacji w Europie.

Korzyści z uruchomienia magazynu

Magazyn energii jest odpowiedzią spółki na wzrost cen energii elektrycznej oraz zmiany na rynkach węgla i gazu. Jego uruchomienie przyczyni się do ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej, ponieważ pozwoli on akumulację nadwyżek energii z OZE, kiedy jest ona tania, i oddawanie ich do sieci w godzinach, w których rośnie na nią zapotrzebowanie i cena. Bateryjny magazyn energii zwiększy także możliwości stabilizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ułatwi rozwój energetyki ze źródeł odnawialnych. Tym samym magazyn przyczyni się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Inwestycja częściowo pomoże też  w uniezależnieniu kraju od zewnętrznych dostaw paliw – jak twierdzi PGE.

W czerwcu 2022 roku projekt uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w lipcu PGE uzyskała promesę koncesji na magazynowanie energii. Postępowanie na zaprojektowanie i dostawę magazynu zostanie uruchomione jeszcze w tym roku.

Polska Grupa Energetyczna/Szymon Borowski

PGE, Lotos i Orlen o offshore: Pracujemy nad bezpieczeństwem farm wiatrowych