AlertAtomEnergetyka

Nowy zarząd PGE sprawdza, czy atom w Koninie ma sens

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

Polska Grupa Energetyczna (PGE) analizuje budowę elektrowni jądrowej w Pątnowie i chce rozmawiać z rządem o zaangażowaniu w ten projekt. – Jesteśmy w fazie analiz wykonalności. […] Ich wyniki pokażą nam, jakie miejsce w systemie może wypełnić atom – mówi prezes Dariusz Marzec.

– Realizujemy etapy wynikające z umowy akcjonariuszy. Jesteśmy w fazie analiz wykonalności, czyli na bardzo wstępnym etapie planowania budowy elektrowni jądrowej. Natomiast na poziomie rządu trzeba będzie przeprowadzić dyskusję o zaangażowaniu – powiedział prezes PGE Dariusz Marzec podczas konferencji wynikowej.

Skomentował w ten sposób plany budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie, dzielnicy Konina, przy współpracy PGE, koreańskiego KHNP oraz ZE PAK (dawniej Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin). Polacy i Koreańczycy planują budowę atomu obok terenu tamtejszej Elektrowni Pątnów, opalanej węglem brunatnym.

– W tym momencie prace przebiegają zgodnie z zapisami umowy pomiędzy akcjonariuszami, ale należy pamiętać, że są to działania wstępne, analityczne. Wyniki tych analiz pokażą nam, jakie miejsce w systemie może wypełnić atom – mówił Dariusz Marzec.

Warto przypomnieć, że w kwietniu 2024 roku została utworzona spółka PGE PAK Energia Jądrowa (PGE i ZE PAK mają po 50 procent), której zadaniem jest przygotowanie trzech elementów inwestycji w Koninie. Są to studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocena oddziaływania na środowisko. Polacy planują budowę dwóch reaktorów APR1400 od KHNP o łącznej mocy 2,8 GW. Według planu, elektrownia ma powstać w 2035 roku.

Jędrzej Stachura

Jakóbik: Gra o drugą lokalizację atomu z USA w Polsce trwa


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X