PGE i ZUS łączą siły w rozwoju elektromobilności

26 września 2019, 13:30 Alert
zus
Podpisanie listu intencyjnego między PGE i ZUS o nawiązaniu współpracy w obszarze elektromobilności / fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Polska Grupa Energetyczna i Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisały list intencyjny o nawiązaniu współpracy, której celem ma być stworzenie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych przy placówkach ZUS.

PGE i ZUS wspólnie rozwijają elektromobilność

Według założeń podczas pierwszego etapu współpracy planowane jest utworzenie od 5 do 8 stacji ładowania, w największych miastach Polski. Przedstawiciele PGE podkreślali, że dokładane lokalizacje będzie rekomendował specjalny zespól złożony z pracowników spółki oraz ZUS. Wspomniane punkty będą wyposażone w ładowarki, które umożliwią również szybkie ładowanie pojazdów.

– Emisja z transportu jest groźna dla ludzi. Rozwój elektromobilności to jest coś, co cieszy. Chce wyrazić podziękowanie, że spółki chcą rozwijać elektromobilności. W tym kierunku idziemy. Dzisiaj zawarta umowa powinna być wskazówką dla innych instytucji państwowych, które są zobowiązane, aby uczestniczyć w elektromobilności. Takie działania przełamują bariery psychologiczne, a mam nadzieję, że także wśród producentów aut – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Mam nadzieję, że dzisiejsze porozumienie usprawni i pchnie do przodu elektromobilność. Docelowo chcemy zainstalować ok. 100 punktów ładowania, które będą zlokalizowane obok placówek ZUS – powiedział Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji PGE.

– Operacyjnie mamy ustalone 10 lokalizacji, wśród których są Kielce, Nowy Sącz i Tarnobrzeg. To jest prosty sposób na to, aby instytucja taka jak ZUS dysponująca rozległa strukturą skorzystała na współpracy z PGE, która przyniesie efekt synergii. Udostępniliśmy PGE 325 jednostek na terenie całego kraju. Od warunków zapotrzebowania i warunków zależy gdzie te stacje powstaną – powiedział Mariusz Jedynak, wiceprezes ZUS.

Obecnie PGE, poprzez swoją spółkę zależną PGE Nowa Energia, dysponuje ponad 50 punktami ładowania w 14 miastach w Polsce. W lipcu i w sierpniu 2019 roku spółka uruchomiła nowe, ogólnodostępne stacje ładowania w Bogatyni, Jeleniej Górze, Lublinie oraz w Szczytnej w województwie dolnośląskim.

W trakcie ostatniego Forum Ekonomicznego w Krynicy, PGE poinformowało, że wszystkie stacje ładowania należące do spółki będą zasilane w całości energią z OZE. To efekt podpisanej umowy pomiędzy PGE Energia Odnawialna i PGE Nowa Energia na sprzedaż gwarancji pochodzenia w wolumenie 370 MWh do wykorzystania w 2019 roku.

Piotr Stępiński