PGG: Węgiel jest do obrony. Udowodnili to Niemcy

24 października 2018, 10:45 Energetyka
Elektrownia RWE w Niemczech. Źródło: Pixabay.com
Elektrownia RWE w Niemczech. Źródło: Pixabay.com

O roli dekarbonizacji w Polsce i w Europie podczas konferencji EuroPower 2018 mówił prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Rogala.

– Proces dekarbonizacji w Europie zachodzi od kilku dekad, ale w tym samym czasie wzrastało zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pomimo silnej presji dekarbonizacji i inwestycji w OZE, trzeba sięgać do paliw stałych. Próbując przewidzieć przyszłość, powinniśmy wziąć pod uwagę stabilne, dostępne źródła. Owszem, w Europie w ostatnich latach spadł udział węgla w miksie, ale za to wzrósł na innych kontynentach – powiedział prezes PGG.

Jego zdaniem regulacje Unii Europejskiej w stosunku do źródeł węglowych są dla spółki kluczowe. – Warto podejrzeć co robi RWE – zaczynają tam działać instalacje do wychwytywania węgla i rtęci, powinniśmy się przyglądać nowym rozwiązaniom, które mogą sprawić, że źródła węglowe będą lepiej wpisywać się w filozofię europejskiej polityki klimatycznej – powiedział.

– Sytuacja na rynku węgla będzie stabilna. Już terz widzimy, że sprzedaż ekogroszku stoi. Mam doczynienia z histerią nadpopytu – dodał uczestnik konferencji.