PGG uruchamia pilotażową instalację fotowoltaiczną

11 października 2019, 11:30 Alert

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej w piątek 11 października uruchomiona zostanie pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kW – pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na pozyskanie energii słonecznej. Grupa ocenia, że łącznie elektrownie fotowoltaiczne na jej terenach mogą osiągnąć ok. 95 MW mocy.

Węgiel. Fot. Węglokoks
Węgiel. Fot. Węglokoks

Na dachach 9 budynków Halemby, od dyrekcji po lampownię, zabudowano łącznie 1109 paneli ogniw fotowoltaicznych ,o mocy instalowanej 410 kW. Według szacunków PGG instalacja dostarczy ocznie ok. 390 MWh energii elektrycznej. – Energia zostanie wykorzystana w całości na potrzeby własne PGG, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji na większą niezależność energetyczną spółki. Przedsięwzięcie to stworzy też nowe miejsca pracy dla osób nadzorujących pracę instalacji – zapowiedział Tomasz Rogala, prezes PGG, latem tego roku po rozstrzygnięciu przetargu na montaż instalacji. Specjaliści z Biura Strategii, Inwestycji i Rozwoju PGG zaznaczają, że elektryczność z paneli doskonale nadaje się do oświetlenia i zasilania budynków na powierzchni zakładu. PGG Szacuje, że dzięki instalacji w Halembie zaoszczędzi na rachunkach 136,5 tys. zł rocznie.

Panele w Halembie są wytrzymałe: 2-milimetrową warstwę krzemu zabezpiecza powłoka polimerowa i specjalnie utwardzone termicznie szkło, odporne na uderzenia kul gradowych wielkości do 2,5 cm (na testach bez szkód bombardowano ogniwa z prędkością 50 km/h). Panele są lekkie, ważą tylko 23 kg, przytwierdza się je i zabezpiecza betonowym balastem. Dlatego dachy w Halembie musiały przejść przed montażem kompletny przegląd. Wykryto słabsze miejsca konstrukcji, uzupełniono gdzie trzeba pokrycie z papy, wzmocniono powierzchnię – to uboczna, dodatkowa korzyść z inwestycji fotowoltaicznej. – Zakłady PGG mają już własne wewnętrzne sieci, oszczędziło nam to problemów z przyłączaniem instalacji. A dzięki rozwiniętej w regionie infrastrukturze elektroenergetycznej każda z kopalń, mając nadwyżkę prądu z fotowoltaiki, będzie mogła w każdej chwili przesłać ją do innego z zakładów, który akurat potrzebuje więcej energii – mówi Joanna Kołodziej z BSIiR PGG, dodając, że sporym atutem spółki górniczej pod kątem fotowoltaiki jest dysponowanie bardzo dużą powierzchnią gruntów.

W najbliższym czasie na montaż – tym razem paneli naziemnych – czekają hałdy kopalni Sośnica w Gliwicach wzdłuż autostrady A4. Łączna moc farmy ma wynieść około 8 MW. PGG dysponuje jeszcze ośmioma potencjalnym lokalizacjami na hałdach i terenach pogórniczych grupy, na których mogą powstać farmy PV o łącznejmocy ok. 40 MW. Natomiast kolejne instalacje dachowe (na początek w Sośnicy, Rudzie Śl. i Rybniku) mają przynieść ok. 6-7 MW mocy. PGG szacuje, że łącznie elektrownie fotowoltaiczne w spółce mogą osiągnąć ok. 95 MW mocy. Pilotaż w Halembie spółka sfinansowała z własnych środków. Koszt całego projektu energetyki słonecznej w PGG obliczany jest na ok. 300 mln zł. Nawet 80 proc. dofinansowania uzyskać będzie można z UE w programie NFOŚiGW w Warszawie na zmniejszenie emisyjności przemysłu.

CIRE.pl