PGNiG liczy na umowę o bunkrowaniu LNG w tym roku

14 marca 2019, 11:51 Alert
Konferencja prasowa PGNiG. Fot. PGNiG
Konferencja prasowa PGNiG. Fot. PGNiG

PGNiG notuje wzrost sprzedaży gazu, LNG i CNG. Chce podpisać pierwszą umowę na bunkrowanie statków w jednym z polskich portów.

– Wzrost sprzedaży szacujemy na 3 procent, czyli o ponad pół miliarda m sześc. gazu ziemnego więcej trafiło do klientów w Polsce – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ds. handlowych. Nowi klienci to głównie duży i średni biznes.

Rośnie także sprzedaż LNG. W zeszłym roku załadowano 1794 cysterny. – W terminalu w ciągu doby udawało się zapełnić nawet cztery cysterny. Tego jeszcze nie było – przyznał Woźniak. Rośnie zainteresowanie CNG ze względu na oczekiwane ulgi taryfowe na sprzedaż gazu tego typu. Sprzedaż ułatwią nowe umowy z zakładami komunikacji miejskiej z Warszawą, Tarnowem, Kielcami, Łomżą, Suwałkami i Bielsko-Białej.

Doszło także do 41 bunkrowań LNG od września 2016 roku, co przekłada się na 695 ton gazu skroplonego. – W tym miesiącu rozpoczynają się kolejne testy bunkrowań w portach.

– Mamy nadzieję na podpisanie w tym roku pierwszej umowy długoterminowej na bunkrowanie statków w jednym z polskich portów – zapowiedział Maciej Woźniak.

Wojciech Jakóbik