PGNiG: Jesteśmy zadowoleni z wydania zgody na budowę terminalu Calcasieu Pass

26 lutego 2019, 11:15 Alert
Calcasieu Pass LNG
Calcasieu Pass LNG. Fot. Venture Global LNG

PGNiG SA podpisała w 2018 roku z Venture Global LNG dwie umowy długoterminowe na zakup skroplonego gazu ziemnego. Jedna z nich dotyczy odbioru LNG z terminalu w Calcasieu Pass w Luizjanie, który ma rozpocząć działalność w 2022 roku. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała 21 stycznia 2019 roku zgodę firmie Venture Global LNG na budowę terminalu Calcasieu Pass oraz gazociągów prowadzących do przyszłych instalacji eksportowych.

– Gratulujemy naszym amerykańskim partnerom uzyskania ostatecznej zgody. Z uwagą śledzimy postępy przy realizacji obu projektów realizowanych przez Venture Global LNG. Od 2022 roku corocznie będziemy odbierać z terminalu Calcasieu Pass 1 mln ton LNG (co odpowiada ok. 1,35 mld m³ surowca po regazyfikacji) i taki sam wolumen z terminalu Plaquemines, który powstanie rok później. To ważny element naszego portfela kontraktów LNG. Pozwoli nam nie tylko na zapewnienie dostaw dla Polski, ale także na handel LNG na globalnym rynku – skomentował Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

Według zapowiedzi Venture Global LNG, firma bez zwłoki przystąpi do budowy instalacji w Cameron Parish w Luizjanie. Venture Global LNG poza PGNiG SA podpisała długoterminowe kontrakty SPA (Sale and Purchase Agreement) na dostawy LNG z firmami Shell, BP, Edison S.p.A., Galp i Repsol.

Blisko uzyskania ostatecznej zgody FERC na budowę jest także terminal eksportowy LNG, który w 2023 roku ma zostać uruchomiony w Port Arthur w stanie Teksas. Projekt realizowany przez Port Arthur LNG – spółkę zależną Sempra Energy – uzyskał pod koniec stycznia br. ostateczną ocenę oddziaływania na środowisko (Final Environmental Impact Statement). Ocena środowiskowa jest ostatnim krokiem przed otrzymaniem zgody FERC. PGNiG SA podpisała z Port Arthur LNG umowę wieloletnią na zakup LNG o rocznym wolumenie 2 mln ton (ok. 2,7 mld m³ po regazyfikacji).

PGNiG

Gazoport z LNG dla PGNiG ma zgodę na budowę