Ukraińskie media cytują wiceprezesa PGNiG Macieja Woźniaka, który podczas 2. Polsko-Ukraińskiej Konferencji Gazowej pod patronatem BiznesAlert.pl, zapowiedział chęć podwojenia dostaw gazu na Ukrainę w tym roku.
Eksport gazu PGNiG na Ukrainę
– PGNiG chce podwoić dostawy gazu na Ukrainę w porównaniu tego roku z 2016 rokiem – powiedział wiceprezes Woźniak. – W 2016 roku, od sierpnia, dostarczyliśmy tam 370 mln m3 gazu i w tym roku ten eksport, eksport gazu na Ukrainę, będzie dwa razy większy – dodał.
Od listopada 2015 roku Ukraina nie sprowadza gazu od rosyjskiego Gazpromu z którym państwowy Naftogaz spiera się przed trybunałem arbitrażowym w Sztokholmie.
W 2016 roku Ukraina sprowadziła 11,1 mld m3 gazu ziemnego. Z tego 9,1 mld m3 dotarło przez Słowację, 1 mld m3 przez Węgry i 1 mld m3 przez Polskę. Dostawcami były spółki europejskie jak norweski Statoil czy polskie PGNiG.
ERU Trading – pośrednik na Ukrainie
Polska spółka informowała, że ERU Trading we współpracy z PGNiG dostarczy w 2017 roku 218 mln m3 gazu z Polski do ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. To pierwszy kontrakt w historii Ukrtransgaz, który zrealizują podmioty związane nie tylko z ukraińską państwową spółką Naftogaz. Surowiec, który PGNIG dostarczy do ukraińskiej ERU Trading zostanie przeznaczony na potrzeby własne Ukrtransgaz.
UAPROM/Wojciech Jakóbik
biznesalert.pl/jakobik-uklad-polska-ukraina-usa-zakup-lng/