Kwieciński: PGNiG postawi na dywersyfikację, ciepłownictwo i zieloną energię

24 stycznia 2020, 11:30 Alert

Podczas konferencji PGNiG określił cele, z którymi ma zmierzyć się nowy zarząd spółki. – Celem będzie umocnienie pozycji spółki na rynku i wzmocnienie jej wartości, aby być czempionem w wymiarze światowym – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG S.A.

Zarząd PGNiG. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Zarząd PGNiG. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Podniesienie wartości spółki

Priorytetem nowego zarządu PGNiG ma być bezpieczeństwo energetyczne i wzrost wartości. Firma ma kontynuować strategię dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski. Kluczowym wyzwaniem na najbliższe miesiące będzie podniesienie wartości spółki. Jednocześnie PGNiG chce zaangażować się w budowę gospodarki niskoemisyjnej opartej na zielonej energii.

Bezpieczeństwo energetyczne kraju i dywersyfikacja dostaw paliwa gazowego mają pozostać priorytetem Spółki. Niezmienne są również środki, które prowadzą do jego realizacji i pełnego uniezależnienia od rosyjskiego gazu po 2022 roku oraz rozwój własnego wydobycia w kraju i za granicą – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA. Celem działań zarządu PGNiG będzie także wzrost wartości spółki, m.in. poprzez współpracę z podmiotami spoza GK PGNiG oraz wykorzystanie efektów synergii, do których prowadzić ma wzmocnienie zarządzania korporacyjnego w GK PGNiG. – Celem będzie umocnienie pozycji spółki na rynku i wzmocnienie jej wartości, aby być czempionem w wymiarze światowym. – W tym roku chcemy przeprowadzić aktualizację strategii, co wynika z tego co dzieje się na rynku. Modyfikacje będą dotyczyć działań naszej firm. Kierunkiem strategii będzie uniezależnienie się od dostaw z Rosji w 2022 roku, chcemy także zintensyfikować poszukiwanie i wydobycie ropy oraz gazu – powiedział.

Prezes zapowiedział wzmocnienie rynku ciepłowniczego w kraju. – PGNiG chce być integratorem tego rynku, co wiąże się z naszym biznesem gazowym. Chcemy, aby ten rynek rósł także w Polsce, a energetyka gazowa wiąże się z ciepłownictwem. Dodał, że PGNiG chce wzmocnić działania dotyczące zielonej energii. – Widzimy dużą przyszłość energetyki rozproszonej opartej na biogazie, chcemy być tam operatorami dystrybucji. Obecnie konsumujemy prawie 20 mld m sześc. Ok. 4 mld m sześc. to gaz wydobywany w Polsce. Podobna ilość może być produkowana z biogazu. Będzie to sprzyjać dywersyfikacji i uniezależnienia się od dostaw gazu ze wschodu – powiedział. Dodał, że PGNiG będzie interesował się wodorem jako zamiennikiem gazu. – Myślimy o fotowoltaice i nie wykluczamy także zainteresowania sektorem wiatrowym. Myślę w tym względzie o finansowaniu zewnętrznym – powiedział prezes.

Bartłomiej Sawicki/Jędrzej Stachura

SN oddalił skargę kasacyjną PGNiG ws. 10,4 mln zł kary nałożonej przez UOKiK