Kroplewski: Pewnie sięgniemy po gaz łupkowy, ale jeszcze nie dzisiaj (WIDEO)

18 sierpnia 2017, 16:30 Alert
gas
(fot. Wikipedia/CC)

PGNiG może dysponować własną technologię do wydobywania gazu z łupków. Jak powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski, spółka chce zgłosić 16 patentów. Jeden z nich ma dotyczyć szczelinowania hydraulicznego.

Poinformował Pan, że wśród szesnastu patentów, które zostały zgłoszone w ramach programu Blue Gas znalazły się też technologie łupkowe. Czy to oznacza, że Polacy będą w stanie sami wydobywać gaz z łupków?

Kończymy drugą edycję programu Blue Gas. Pewnie przyjdzie jeszcze taki moment, że sięgniemy po gaz łupkowy, ale jeszcze nie dzisiaj. Natomiast technologie, które stosowaliśmy w trakcie projektu Blue Gas I i Blue Gas II są już wykorzystywane, w szczególności w naszym programie GeoMetan, czyli przedeksploatacyjnego wydobycia z pokładów węgla. Spośród wielu działań w ramach Blue Gas niebawem przejdziemy do opatentowania kilkunastu projektów, dokładnie 16. To głównie je wykorzystujemy – mowa głównie o szczelinowaniu hydraulicznym, płuczkach i różnych metodach badania obszarów występowania metanu w pokładach węgla.

Czy dzięki temu będziemy mogli zwiększyć wydobycie krajowe?

Nasza strategia zakłada, że wydobycie krajowe nie będzie niższe od poziomu obecnego, tj. 4-4,5 mld m sześc. gazu. Cały czas z sukcesami poszukujemy gazu na terenie Polski. Jeżeli chodzi o złoża, które eksploatujemy w chwili obecnej, przechodzimy do sczerpywania i wykorzystujemy przy tym nowe technologie. Jednym z nich jest projekt Mini Drill, który pozwoli na oszczędności rzędu 30 proc. jeśli chodzi o odwierty. To również niekonwencjonalne podejście do sczerpywania gazu, czyli do zwiększenia wydobycia ze złóż, które jakiś czas temu uważane były za nieprzydatne.

BiznesAlert.pl