PGNiG ma nowe umowy na norweski gaz Baltic Pipe

5 września 2022, 10:30 Alert

BiznesAlert.pl ustalił, że PGNiG ma trzy nowe kontrakty na dostawy gazu przez gazociąg Baltic Pipe, w tym jedną z francuskim Totalem.

Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Uruchomienie gazociągu Baltic Pipe łączącego Polskę, przez Danię, ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym otworzy wkrótce nowy kierunek dostaw gazu do Polski. Wydobycie własne w Polsce i Norwegii oraz pozyskane w ostatnich tygodniach kontrakty na dostawy gazu gazociągiem Baltic Pipe, a także dostawy drogą morską w postaci LNG oraz zgromadzone zapasy magazynowe zapewniają PGNiG odpowiednią ilość gazu, aby zaspokoić zapotrzebowanie odbiorców na paliwo gazowe przez cały sezon grzewczy 2022/2023 – czytaliśmy w komunikacie PGNiG odpowiadającym na obawy o zapełnienie magazynów gazu w Polsce przed zimą.

BiznesAlert.pl ustalił, że w ostatnich tygodniach PGNiG zawarł trzy kontrakty na dostawy gazu przez Baltic Pipe, w tym jeden z francuską firmą Total, o której potencjalnym zaangażowaniu pisaliśmy w przeszłości. W ostatnim czasie premier RP Mateusz Morawiecki odwiedził Francję, by rozmawiać z prezydentem Emmanuelem Macronem o współpracy energetycznej, w tym przy energetyce jądrowej. Pisaliśmy, że możliwość współpracy przy morskich farmach wiatrowych w Polsce może skusić potencjalnych partnerów przy dostawach gazu z Norwegii.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik/Marszałkowski: Historia wciąż ciąży na Gazociągu Jamalskim (ANALIZA)