(PGNiG/Bartłomiej Sawicki)
– Wyniki gazu łupkowego na koncesji Stara Kiszewa są jak dotychczas marne. Ostateczne wyniki będą za miesiąc. Testujemy jeden otwór, za chwilę będziemy testować drugi, oba prognozują marnie – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak. – Od nich zależy przyszłość łupków dla spółki PGNiG. Poszukiwanie łupkowe są znacznie bardziej kosztowne niż konwencjonalne. Ich ocena nastąpi przed końcem tego roku może nawet wcześniej.
PGNiG szuka gazu łupkowego na odwiercie Wysin-2H na koncesji Stara Kiszewa zlokalizowanej w gminie Liniewo na Pomorzu. Wysin-2H to już osiemnasty odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego wykonywany w GK PGNiG, a zarazem trzeci odwiert horyzontalny.
Odwiert Wysin realizowany jest przez firmę UOS (United Oilfield Services), a jego planowana głębokość wyniesie 3955 metrów (a całkowita długość wraz z odcinkiem kierunkowym i poziomym 5450 m). Jest to drugi odwiert na terenie gminy Liniewo. Poprzedni, Wysin-1, wykonywany w okresie marzec-maj 2013 roku, osiągnął głębokość 4040 metrów.
– Spółka pokłada wciąż duże nadzieje w samej technologii szczelinowania hydraulicznego – zapewnił Piotr Woźniak. – Szczelinowanie hydrauliczne stosujemy na Karpatach oraz na innch naszych obszarach prac poszukiwawczo -wydobywczych w orbicie naszego zainteresowania.
– Trwa mobilizacja przy pracach w Gliwicach za eksperymentem przy wydobywaniu pokładów z węgla. Tam też stosujemy szczelinowanie. Jeśli będą dobre efekty. planujemy sięgnąć po środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, i być może dawnych Polskich Inwestycji Rozwojowych. Mamy dwa tygodnie opóźnienia. Nie wpłyną one na wyniki. Pod koniec sierpnia ruszą prace – zadeklarował prezes PGNiG.
– Jeśli będą dobre wyniki planujemy wykonać 10 odwiertów w spółkach Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym i Polskiej Grupie Górniczej. Wyniki w grudniu bądź w styczniu – powiedział Woźniak.