AlertEnergetykaGaz.

PGNiG rozpoczyna wydobycie z kolejnego złoża w Norwegii na potrzeby Baltic Pipe

PGNiG w Norwegii. Źródło PGNiG

PGNiG w Norwegii. Źródło: PGNiG

PGNiG Upstream Norway rozpoczęło wydobycie z kolejnego złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnymi, uruchomiła pierwszy odwiert produkcyjny na złożu Ærfugl, a rozpoczęcie eksploatacji kolejnych planuje jeszcze w tym roku.

Złoże odporne na niskie ceny ropy naftowej

Złoże Ærfugl jest – zdaniem PGNiG – wyjątkowo atrakcyjne pod względem opłacalności wydobycia. Wydobycie ma być rentowne przy cenie ropy naftowej powyżej 15 dolarów za baryłkę. – Wynika to m.in. z możliwości podłączenia odwiertów do znajdującej się w pobliżu jednostki produkcyjno-magazynującej FPSO Skarv, co w istotny sposób obniża koszty zagospodarowania złoża. Dlatego PGNiG Upstream Norway, wraz z partnerami koncesyjnymi, postanowiło uruchomić wydobycie pomimo trudnych warunków rynkowych, spowodowanych niskimi notowaniami węglowodorów – tłumaczy koncern.

– Dzięki przemyślanej strategii inwestycyjnej i wzorowym relacjom z partnerami koncesyjnymi, jesteśmy w stanie rozwijać działalność wydobywczą na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, nawet w tak niesprzyjających warunkowych rynkowych, jak obecne – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA. – Z uwagą śledzimy sytuację na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który, podobnie jak inne części świata, pozostaje pod wpływem pandemii koronawirusa. Na razie jednak wydobycie z koncesji, których udziałowcem jest PGNiG, tak samo jak z pozostałych złóż w tym regionie, przebiega bez zakłóceń.

Plan wydobywczy

Plan zagospodarowania złoża Ærfugl zakłada wykonanie sześciu odwiertów w dwóch fazach. Odwiert, z którego produkcja została właśnie uruchomiona, jest pierwszym z trzech zaplanowanych w ramach drugiej fazy zagospodarowania. Pierwotnie otwory, zaplanowane na tę fazę, miały rozpocząć produkcję dopiero w 2023 roku. Przyspieszenie prac było możliwe dzięki technicznemu zwiększeniu przepustowości FPSO Skarv.

Rozpoczęcie eksploatacji pozostałych dwóch odwiertów z drugiej fazy zagospodarowania zaplanowane jest na 2021 rok. Wcześniej, bo jeszcze pod koniec 2020 roku, przewidziane jest uruchomienie produkcji z trzech odwiertów pierwszej fazy zagospodarowania.

PGNiG w Norwegii

Ærfugl to złoże gazowo-kondensatowe, którego zasoby wydobywalne szacowane są na trzysta milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Zgodnie z założeniami, w szczytowym roku produkcji wydobycie ze złoża, przypadające na PGNiG, wyniesie około 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego, który trafi do gazociągu Baltic Pipe.

PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 procent udziałów w koncesji. Operatorem jest Aker BP, a pozostałymi partnerami Equinor Energy i Wintershall DEA.

Po uruchomieniu eksploatacji Ærfugl, liczba złóż, na których PGNiG Upstream Norway prowadzi wydobycie, sięgnęła siedmiu. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na czterech kolejnych. Spółka posiada udziały w 29 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Trwa ostatni etap zakupu udziałów w kolejnych dwóch.

PGNiG/Bartłomiej Sawicki

PGNiG zwiększa sprzedaż gazu i import LNG


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X