PGNiG odbierze drugą dostawę LNG w ramach projektu małej skali na Litwie

26 sierpnia 2020, 13:15 Alert
Kłajpeda LNG
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

Stacja dystrybucyjna gazu na terenie terminalu LNG w Kłajpedzie, którego operatorem jest PGNiG otrzyma drugą dostawę LNG. Spółka Klaipedos Nafta będąca operatorem całego terminalu podaje, że około 3,2 tys. Ton LNG dostarczy metanowiec LNG Coralius, który po raz pierwszy przypłynie do portu w Kłajpedzie. Surowiec pochodzi z Norwegii. – W niespełna pięć miesięcy odbierzemy dwa ładunki LNG i wyślemy ze stacji dystrybucyjnej ponad 100 cystern LNG. To ponad 1800 ton LNG, czyli ponad 27 tys. Megawatogodzin – powiedział zaś Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG. Dyrektor generalny Klaipedos nafta Darius Shilianskis zauważa, że ten rok to przełom dla stacji dystrybucji gazu. Stacja dystrybucji gazu to lądowy terminal LNG. Przeznaczony jest do odbioru LNG z małych zbiornikowców LNG, jego tymczasowego przechowywania i wysyłania do cystern lub statków.

PGNiG jest od 1 kwietnia 2020 roku wyłącznym użytkownikiem nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki temu Spółka zyskała dostęp do rynków krajów nadbałtyckich, a także stworzyła możliwość optymalizacji logistyki dostaw gazu skroplonego do odbiorców zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce.

Z początkiem kwietnia weszła w życie umowa pomiędzy PGNiG SA a Klaipedos Nafta , która przyznaje polskiej spółce prawo wyłącznego użytkowania nadbrzeżnej stacji odbiorczo-przeładunkowej LNG położonej w porcie morskim w Kłajpedzie. Stacja odbioru i przeładunku LNG w Kłajpedzie wyposażona jest w pięć zbiorników o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. (2250 ton) gazu skroplonego. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek. Dzięki temu stacja może być wykorzystana do bunkrowania statków napędzanych silnikami na gaz skroplony.

Baltic Course/PGNiG/Bartłomiej Sawicki