PGNiG odrzucił roszczenia Gazpromu w sporze o Gazociąg Jamalski

3 marca 2022, 10:00 Alert

PGNiG odpowiedział na wezwanie Gazpromu do sądu w sprawie zarządzania Gazociągiem Jamalskim.

Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

PGNiG podaje w raporcie bieżącym, że w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 6/2022 z dnia 2 lutego 2022 roku informującego o otrzymaniu przez PGNiG wezwania PJSC Gazprom na arbitraż dotyczący spółki EuRoPol GAZ S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, że w dniu 2 marca 2022 roku spółka złożyła odpowiedź na Wezwanie Gazpromu, w której odrzuciła wszystkie roszczenia Gazpromu ze względów merytorycznych i proceduralnych.

Gazprom domagał się rekompensat za rzekomo utracone przychody. Polska dostosowała przepisy krajowe do unijnych tak, aby to nie spółka EuRoPol Gaz (52 procent udziałów PGNiG i 48 Gazpromu) do której należy Jamał, ale operator Gaz-System wyznaczał wysokość taryf przesyłowych.

– W opinii PGNiG wniosek Gazpromu wzywający nas na arbitraż w którym Rosjanie żądają między innymi wypłaty dywidendy z zysków spółki EuroPol Gaz jest pozbawiony podstaw. Złożyliśmy odpowiedź, w której odrzucamy wszystkie roszczenia Gazpromu ze względów zarówno merytorycznych, jak i proceduralnych. Jesteśmy przygotowani, by wykazać to przed Sądem Arbitrażowym – napisał prezes Paweł Majewski na Twitterze.

PGNiG/Wojciech Jakóbik

Ustawa polonizująca Gazociąg Jamalski przeszła przez komisję bez sprzeciwu