PGNiG poszuka gazu łupkowego w Pakistanie

17 maja 2017, 15:15 Alert

PGNiG jest zainteresowane rozwojem wydobycia z zasobów gazu łupkowego w Pakistanie. – Firma planuje również zwiększyć obecność na tym rynku w segmencie wydobywczym ropy i gazu – powiedział prezes polskiego koncernu, Piotr Woźniak agencji Associated Press of Pakistan z okazji 20 letniej obecności firmy na południu Azji. PGNiG rozważa także uruchomienie w tym kraju biura tradingowego LNG.

Odwiert łupkowy w Polsce.

Pakistan ma rezerwy gazu i ropy, w dużym stopniu nagromadzone w skałach łupkowych. Nie są one jednak zbadane. W raporcie opublikowanym przez Amerykańską Agencję Informacji Energetycznej w 2015 roku oszacowano, że w Pakistanie znajduje się 1,44 bln m3 gazu łupkowego, który można wydobyć.

Poszukiwania gazu łupkowego prowadzone przez PGNiG w Polsce okazały się bezowocne. Spółka zamierza jednak spróbować w Pakistanie. W tym celu chce wykonać 14 odwiertów poszukiwawczych. Firma zainwestowała w tym kraju 125 mln dol. Wydobywa tam już ponad 0,5 mln m3 gazu dziennie.

W ubiegłym tygodniu Wożniak powiedział państwowej agencji prasowej, że firma rozważa utworzenie biura handlu LNG w Pakistanie, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na paliwo w kraju.

LNG staje się ważną częścią gospodarki Pakistanu, która jest silnie uzależniona od gazu. 2,95 mln ton LNG importowane w 2016 roku odpowiada za wzrost rok do roku o 181 proc., jak wynika z najnowszego raportu rocznego Międzynarodowej Grupy Importerów LNG (GIIGNL). Około 72 proc. importu w 2016 roku pochodziło z Kataru.

W ostatnim okresie włoskie ENI wygrało przetarg na dostawę w sumie 180 ładunków na łączny wolumen 11 mln ton w ciągu najbliższych 15 lat.

Natural Gas Europe/Bartłomiej Sawicki