PGNiG poinformowało, że efektem prac wiertniczych, które przeprowadziło na złożach Przemyśl, Mirocin i Kulno, udostępniając nieeksploatowane do tej pory struktury gazonośne, jest dodatkowe 50 mln metrów sześc. gazu rocznie.
Złoża na Podkarpaciu
PGNiG zakończyło wiercenia w południowo-wschodniej Polsce, które były prowadzone w pierwszych miesiącach 2021 roku. Spółka wykonała tam cztery odwierty: dwa na złożu Przemyśl oraz po jednym na złożach Mirocin i Kulno. Ze wszystkich zostały uzyskane przemysłowe ilości wysokometanowego gazu ziemnego – czytamy w komunikacie.
– Dzięki nowym odwiertom sięgnęliśmy do wcześniej nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych w złożach Przemyśl i Mirocin. Sukces tych prac oznacza nie tylko zwiększenie krajowych zasobów wydobywalnych gazu ziemnego, ale potwierdza też nasze założenia co do możliwości rewitalizacji podkarpackich złóż. Wydobycie gazu ze złoża Przemyśl i Mirocin prowadzimy od 60 lat – dzięki udostępnieniu nowych zasobów będziemy mogli kontynuować tam eksploatację przez kolejne dekady – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Spółka podkreśla, że efekty tegorocznych prac w południowo-wschodniej Polsce potwierdzają duży potencjał wydobywczy tego regionu. – Podkarpacie pozostanie jednym z priorytetowych obszarów działalności poszukiwawczej i wydobywczej w tym roku i kolejnych latach – zaznacza PGNiG.
PGNiG/Jędrzej Stachura
Paulus: Jeśli ktoś chce słać do Europy ropę i gaz, będzie musiał walczyć z emisją metanu