Elektrociepłownia PGNiG i Taurona walczy o 180 mln zł odszkodowania

31 grudnia 2019, 06:00 Alert

Elektrociepłownia Stalowa Wola złożyła 30 grudnia 2019 roku wezwanie na arbitraż o zapłatę przez Abener Energia blisko 180 mln zł w związku z nienależytym wykonaniem kontraktu na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 449 MWe w Stalowej Woli.

Elektrociepłownia Stalowa Wola. Fot. ECSW
Elektrociepłownia Stalowa Wola. Fot. ECSW

Wezwanie przeciwko Abener Energia

ECSW złożyła w poniedziałek w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie wezwanie na arbitraż przeciwko Abener Energia S.A. o zapłatę 177.852.905,13 złotych oraz 461 207,21 euro wraz z odsetkami tytułem odszkodowania za szkodę odpowiadającą kosztom usunięcia wad, usterek i niedoróbek robót, dostaw i usług nienależycie wykonanych przez Abener w trakcie realizacji Kontraktu, tj. prac naprawczych, w tym kosztów usunięcia wad prawnych turbiny parowej oraz spłaty nieopłaconych podwykonawców Abener.

Jest to kolejny krok w trwających postępowaniach między ECSW, w którym 50 proc. akcji posiada PGNiG Termika – spółka zależna PGNiG, a drugą połowę akcji Tauron Wytwarzanie – spółka zależna Tauron Polska Energia, a byłym generalnym wykonawcą bloku – firmą Abener Energia w sprawie nienależytego wykonania kontraktu przez hiszpańską firmę.

Równolegle, Sąd Apelacyjny w Rzeszowie rozpatruje skargę ECSW na wyrok arbitrażu w sprawie odstąpienia przez Abener Energia od kontraktu budowy bloku gazowo-parowego.

Problemy z generalnym wykonawcą

Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa PGNiG TERMIKA i TAURON Wytwarzanie) ostatecznie odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW – firmą Abener Energia w dniu 29 stycznia 2016 r., w efekcie naruszenia przez wykonawcę harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu. Czynniki te mają kluczowe znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa i bezawaryjności pracy bloku, a także jego przyszłej efektywności i kosztów pracy (oprócz terminów).

Wcześniej EC Stalowa Wola wzywała wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego. Abener nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu i rozpoczęciu szczegółowej inwentaryzacji inwestycji.

W międzyczasie inwestorzy, PGNiG TERMIKA oraz TAURON Wytwarzanie, podjęli szereg kroków w celu dokończenia inwestycji. W marcu 2017 roku, po spłaceniu dotychczasowych instytucji finansujących projekt, weszło w życie porozumienie restrukturyzujące projekt. W marcu 2018 roku pozyskano finansowanie od Banku Gospodarstwa Krajowego S.A. (BGK) i PGNiG. W wyniku przeprowadzenia szeregu analiz, m.in. z uwagi na poziom zaawansowania inwestycji zdecydowano się na formułę menedżera kontraktu (EPCM). Do realizacji EPCM wybrano konsorcjum firm Energopomiar Gliwice – Energoprojekt Katowice.

· Zakończenie inwestycji w ECSW planowane jest na pierwsze półrocze 2020 roku.

PGNiG