Kawęczyńskie słońce zasili Warszawę

27 kwietnia 2021, 17:30 Alert

PGNiG Termika zamierza zbudować przy Ciepłowni Kawęczyn farmę fotowoltaiczną o mocy około 1 MWe na powierzchni około dwóch hektarów.

Instalacja fotowoltaiki. Fot. Pixabay
Instalacja fotowoltaiki. Fot. Pixabay

Obiekt ma osiągnąć wolumen produkcji energii elektrycznej co najmniej 975 MWh, która zasili Warszawę bez emisji CO2. Farma ma być gotowa do użytku w trzecim kwartale 2022 roku. Uzyskaliśmy już decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a także decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę. Opracowano też studium wykonalności instalacji oraz podpisano umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej innogy. Właśnie wybraliśmy wykonawcę, co oznacza zakończenie fazy przygotowawczej projektu – zaznaczył Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika.

Fotowoltaika Termiki powstanie dzięki konsorcjum firm polskich Elektromontażu, Elserwisu i Pracowni Projektowej Enspro. PGNiG podaje, że instalacja na terenie Ciepłowni Kawęczyn to kolejna inwestycja Grupy Kapitałowej PGNiG w energetykę słoneczną. – Grupa realizuje projekt budowy instalacji fotowoltaicznych na gruntach i dachach budynków należących do poszczególnych spółek. W czwartym kwartale 2020 roku PGNiG uruchomiło instalację o mocy blisko 50 kWp na dachu centrali spółki przy ul. Kasprzaka 25 w Warszawie. Instalacje fotowoltaiczne powstały też na dachu biurowca PGNiG Gazoprojekt we Wrocławiu (39 kWp) oraz dachu siedziby Exalo w Zielonej Górze (47 kW). Łącznie, na terenach należących do GK PGNiG, zidentyfikowano ponad 35 ha gruntów i ponad 76 tys. m. kw. powierzchni dachowej pod instalację fotowoltaiki o łącznej mocy ok. 20 MW – czytamy w komunikacie.

PGNiG Termika/Wojciech Jakóbik