PGNiG Termika wybuduje elektrociepłownię gazową w Przemyślu

24 marca 2020, 15:45 Alert

PGNiG wybuduje nową elektrociepłownie zasilaną gazem w Przemyślu. Ma ona zastąpić ciepłownie Zasanie opalaną miałem węglowym. Inwestycja warta blisko 30 mln zł będzie gotowa do 2022 roku.

PGNiG Termika.Elektrociepłownia Żerań. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
PGNiG Termika.Elektrociepłownia Żerań. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

Gaz zastąpi miał węglowy

Ma to być to pierwsza tego typu inwestycja w mieście, która wesprze system ciepłowniczy w regionie. Rozpoczęcie planowane jest w drugim kwartale 2020 roku i według umowy budowa ma potrwać ok. 17 miesięcy. – To kolejne przedsięwzięcie tego typu realizowane przez PGNiG Termika w Polsce. Naszym celem jest wzrost udziału ciepła systemowego wśród mieszkańców Przemyśla i zapewnienie im bezpieczeństwa energetycznego. Elektrociepłownia zasilana gazem ziemnym oznacza czyste powietrze dla całego regionu przemyskiego – podkreślił Jarosław Głowacki, prezes PGNiG Terminka.

Obecnie jedynym źródłem dla przemyskiego systemu ciepłowniczego jest Ciepłownia Zasanie, która wytwarza energię cieplną, spalając miał węglowy. Jej aktualna moc to 80 MW. Po oddaniu do eksploatacji nowej gazowej elektrociepłowni, całkowita moc systemu ciepłowniczego Przemyśla wzrośnie o 10,7 MW. – Nowa elektrociepłownia gazowa będzie zastępować ciepłownię Zasanie w okresach letnich, zaś w zimowych będzie dla niej mocnym wsparciem, tworząc jeden system ciepłowniczy – czytamy w komunikacie spółki.

Mniejsze emisje

Spółka podkreśla, że dzięki nowej elektrociepłowni gazowej emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 32 tony rocznie, emisja dwutlenku węgla o 4 300 ton rocznie, a pyłów o 4,5 tony rocznie w stosunku do emisji związanych z eksploatacją Ciepłowni Zasanie. Zdaniem prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna to bardzo ważny etap w walce o czystsze powietrze.

Inwestycja warta blisko 30 mln zł

W 2019 roku PGNiG Termika oraz władze samorządowe Przemyśla i zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu, podpisały porozumienie.

Wszystkie strony zobowiązały się do podjęcia wspólnych działań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego Przemyśla, w tym produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w wysokosprawnej kogeneracji na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej.

Generalnym wykonawcą inwestycji, której koszt wynosi 29,4 mln zł, jest firma Metrolog sp. z o.o. Projekt jest współfinansowany kwotą 5,6 mln zł w ramach Funduszu Spójności (Instytucja Wdrażająca -NFOŚiGW).

PGNiG Termika/Bartłomiej Sawicki

Naftogaz bez zmiany prezesa. PGNiG wciąż bez umowy