PGNiG przedłuża współpracę z Ukrtransgazem

11 września 2018, 11:30 Alert
PGNiG
fot. PGNiG

PGNiG SA i Ukrtransgaz podpisały kolejną umowę, która umożliwia polskiej spółce korzystanie z podziemnych magazynów gazu na Ukrainie.

Przedłużenie współpracy

– Przedłużenie umowy to konsekwencja naszego zainteresowania ukraińskim rynkiem gazu, na którym cieszymy się opinią wiarygodnego dostawcy – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes PGNiG SA ds. handlowych.

PGNiG może korzystać z ukraińskich magazynów gazu od października ubiegłego roku. Dostęp do nich pozwala PGNiG na bezpośrednią działalność handlową na rynku ukraińskim. Polska spółka dostarcza gaz tamtejszym odbiorcom od sierpnia 2016 r. Do końca czerwca 2018 r. PGNiG SA wyeksportowało na Ukrainę ponad 1,27 mld m sześc. gazu (liczone wg normy PN).

Ukrtransgaz jest operatorem gazociągów przesyłowych i magazynów gazu na Ukrainie. Należące do spółki podziemne magazyny gazu mają pojemność 31 mld m sześc.

Ukrtransgaz: Nowa umowa to potwierdzenie naszej wiarygodności

Uktransgaz również wydał oświadczenie w sprawie przedłużenia współpracy: – PGNiG sprzedaje Ukrainie gaz od 2016 roku. W zeszłym roku PGNiG dostarczył na ukraiński rynek rekordowe 700 milionów m sześc. gazu, dwa razy więcej niż rok wcześniej. PGNiG i Ukrtransgaz zawarły kontrakt na transport i magazynowanie gazu, co spełniło warunki dla PGNiG, by wejść na ukraiński rynek – czytamy w komunikacie.

Ukraińska firma podaje dalej: – Podpisane porozumienie oznacza, że szanowany międzynarodowy dostawca docenia kwalifikacje, wiarygodność i odpowiedzialność Ukrtransgazu i operatora magazynów oraz jest zainteresowany obecnością na ukraińskim rynku gazu, który rozwija się od 2015 roku, kiedy przyjęto ustawę o rynku gazu. Do końca 2018 roku, Ukrtranzgaz chce podpisać podobne umowy z czołowymi niemieckimi przedsiębiorstwami – czytamy.

PGNiG/Ukrtranzgaz