PGNiG uzyskało niezadowalające wyniki przepływu gazu z łupków w Wysinie

25 sierpnia 2016, 17:30 Alert

PGNiG nie uzyskał zadowalających wyników przepływu gazu z łupków w Wysinie na Pomorzu – poinformował w czwartek dziennikarzy prezes spółki Piotr Woźniak. “Na razie łupki wydają się w naszych warunkach nieproduktywne” – powiedział Woźniak.

Dodał, że maksymalny przepływ gazu, jaki udało się osiągnąć na Wysinie, nieznacznie przekraczał 2 m sześc. na minutę. “To bardzo mało” – ocenia Woźniak.Jego zdaniem nie oznacza to jednak, że w pokładach łupkowych gazu nie ma. “W próbach rdzeniowych prowadzonych przy wierceniu, gaz jest na średnim poziomie, ale nie udało się go wydostać, mimo znakomicie wykonanego zabiegu szczelinowania” – poinformował.

Odwiert. Fot. PGNiG
Odwiert. Fot. PGNiG

Jak dodał, spółka nie spodziewa się zmiany tego wyniku, choć prace jeszcze trwają. “Nie pokładamy wielkich nadziei” – powiedział.Do końca roku spółka podejmie decyzję, czy projekt zawiesić. “Pewnie będziemy rezygnować” – ocenił, choć zaznaczył, że decyzja nie jest jeszcze podjęta.Woźniak dodał, że PGNiG nie zamierza rezygnować z technologii szczelinowania hydraulicznego, którą spółka będzie stosowała przy innych projektach.

Szczelinowanie w Wysinie na Pomorzu rozpoczęto na początku czerwca tego roku. Wcześniej prezes PGNiG informował, że w zależności od wyników prac, spółka będzie decydować o kontynuowaniu projektu łupkowego.

Polska Agencja Prasowa