Koszty PGNiG spadają dzięki zwycięstwu z Rosjanami

20 sierpnia 2020, 07:00 Alert
Kwieciński
Jerzy Kwieciński. Fot. BiznesAlert.pl

PGNiG wygrało spór arbitrażowy z rosyjskim Gazpromem i obniżył koszt kontraktu jamalskiego, a co za tym idzie koszty działalności w pierwszym półroczu 2020 roku. Zwiększyło także import LNG o prawie jedną czwartą.

Zysk netto i EBIT Grupy PGNiG wzrosły czterokrotnie w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku, a EBITDA w tym samym okresie wzrosła trzykrotnie. Grupa zwiększyła wolumen sprzedaży gazu ziemnego i przychody ze sprzedaży energii cieplnej. – Wyraźnie widać spadek kosztów pozyskania gazu poprzez zmianę formuły cenowej w kontrakcie jamalskim, wskutek wygranego przez PGNiG postępowania arbitrażowego. Zgodnie z zapowiedziami realizujemy cel w postaci podnoszenia wartości Grupy Kapitałowej PGNiG dla akcjonariuszy – ocenił prezes Jerzy Kwieciński.

– Segment zanotował w pierwszym półroczu 2020 roku spadek przychodów ze sprzedaży o 8 procent r/r do poziomu 16,48 mld zł mimo wzrostu sprzedaży gazu ziemnego ogółem o 6 procent do 16,90 mld m sześc. Średnia cena gazu ziemnego z transakcji giełdowych na Towarowej Giełdzie Energii spadła w tym okresie o 21 procent – czytamy w komunikacie. PGNiG, który chwali się wzrostem importu LNG o 24 procent.

PGNiG/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polacy są „gópi”, bo nie chcą taniego gazu z Rosji (FELIETON)