AlertEnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

PIE: Produkcja energii elektrycznej z węgla w 2021 roku wzrosła o 26 procent

fot. Pixabay

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) poinformował, że produkcja energii elektrycznej z węgla w 2021 roku wzrosła o 26 procent w porównaniu do 2020 roku. Jest to spowodowane zwiększonym zapotrzebowaniem na rynku krajowym i wyższym eksportem.

PIE zwrócił uwagę na historyczny szczyt produkcji energii elektrycznej na świecie. Eksperci przytoczyli szacunki Międzynarodowej Agencji Energii (MAE), z których wynika, iż po niewielkim spadku w 2020 roku wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w 2021 roku wyniósł sześć procent.

– Jest to największy procentowo i bezwzględnie (1500 TWh) wzrost od końca kryzysu finansowego w 2010 roku – podkreślili. Dodali, że przez zwiększoną produkcję energii elektrycznej z paliw kopalnych emisje CO2 również wzrosły do rekordowego poziomu (o siedem procent).

Analitycy przytoczyli dane PSE z 2021 roku, które wskazują na wzrost zużycia węgla do produkcji energii elektrycznej w Polsce o 26 procent rok do roku. – Produkcja energii z węgla osiągnęła najwyższą wartość od ośmiu lat. Wzrost ten wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na rynku krajowym i ze zwiększonego eksportu – czytamy w najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE”.

Saldo wymiany zagranicznej rok do roku zmniejszyło się o 94 procent. Z kolei MAE raportuje, że produkcja węgla w naszym kraju wzrosła o sześć procent rok do roku – do 107 Mt, a do 2024 roku eksperci szacują spadek o 8 Mt – do 99 Mt.

Według PIE w następnych latach konsumpcja węgla wróci do poziomów sprzed ostatniej dekady, “w której charakterystyczny był spadek konsumpcji w krajach rozwiniętych i wzrost we wschodzących oraz rozwijających się gospodarkach”.

– Do zwiększenia zapotrzebowania na energię w ubiegłym roku przyczyniły się wzrost gospodarczy, ostra zima i upalne lato, a blisko połowę wzrostu zapotrzebowania wygenerowała gospodarka chińska. W latach 2022-2024 MAE szacuje dalszy wzrost światowego zapotrzebowania na energię elektryczną o 2,7 procent rocznie. Największą część tego zapotrzebowania zapewnią odnawialne źródła energii – czytamy.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Rozkrut: Społeczeństwo potrzebuje informacji o energetyce by podejmować świadome decyzje (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...

Szefowie senackich komisji chcą wywrócić stolik z ustawą wiatrakową

Senatorowie Stanisław Gawłowski z Koalicji Obywatelskiej i Waldemar Pawlak z PSL postanowili wczoraj „zrobić porządek” z rządowym projektem ustawy o...
Tomasz Stępień, prezes Stowarzyszenia Energetyki Jądrowej PZPB-Atom. Fot. PZPB

Polska montuje łańcuch dostaw elektrowni jądrowej. Firmy budowlane łączą siły

Polskie firmy budowlane łączą siły, aby wziąć czynny udział w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Nowo utworzone stowarzyszenie...

Udostępnij:

Facebook X X X