Piechociński: Inteligentne miasta to odpowiedź na wyzwania współczesności

12 maja 2015, 13:30 Alert

Rola i perspektywy wykorzystania „inteligentnych” rozwiązań w przestrzeni miejskiej i ich znaczenie dla rozwoju nowoczesnej gospodarki to główne tematy konferencjiRozwiązania ICT dla inteligentnych miast”. Spotkanie z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego i podsekretarza stanu w MG Arkadiusza Bąka, odbyło się 11 maja 2015 r. w Warszawie.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że we współczesnej gospodarce konkurencyjne i innowacyjne przewagi rodzą się na styku branż. – Do utrzymania obecnego dynamicznego wzrostu gospodarczego potrzebne jest nie tylko poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, lecz również kształtowanie innowacyjnych postaw w biznesie – powiedział. Podkreślił, że „inteligentne” miasta stanowią przykład kompleksowego modelu rozwojowego.Rozwój smart cities wyznacza kierunek dla strategii rozwojowych, odpowiadających na potrzeby społeczne i wymogi współczesnościocenił Minister.

Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, Wicepremier przypomniał również, że w opublikowanym w 2014 r. rankingu europejskich miast Smart City, wyróżnionych zostało tym mianem 77 średniej wielkości miast w Europie. W grupie tej znalazło się 6 miast z Polski (Rzeszów, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok, Kielce, Suwałki).Polskie miasta mają potencjał do tego, aby stać się „inteligentnymi” miastami. Do ich rozwoju może przyczynić się również polska branża ICT, która należy do jednej z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki.  – podkreślił Janusz Piechociński

Źródło: Ministerstwo Gospodarki