Piechociński: Polska podpisała z Francuzami nowe umowy o współpracy atomowej

13 marca 2015, 08:49 Atom

– Nasze kraje łączą bliskie relacje nie tylko polityczne czy gospodarcze, ale także wiele wieków wspólnej historii, tradycji i kultury – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas Polsko-Francuskiego Spotkania Gospodarczego. Rozmowy z udziałem premiera Francji Manuela Vallsa odbyły się 12 marca 2015 r. w Warszawie.

Elektrownia jądrowa w Buszehr. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa w Buszehr. Fot. Wikimedia Commons

Jak wyjaśnił wicepremier Piechociński Francja od wielu lat należy do naszych strategicznych partnerów handlowych i inwestycyjnych. Kraj ten pozostaje czwartym rynkiem eksportowym Polski oraz szóstym rynkiem importowym w Unii Europejskiej. – Dobre wskaźniki ekonomiczne znalazły odzwierciedlenie w dynamice rozwoju naszej bilateralnej wymiany towarowej. Obroty handlowe w 2014 r. przekroczyły po raz pierwszy w historii wartość 15 mld euro – powiedział.

Szef resortu gospodarki dodał, że francuskie firmy dostrzegły możliwości, jakie wynikają z lokowania inwestycji w Polsce. W kraju zarejestrowanych jest już 1320 przedsiębiorstw z udziałem francuskiego kapitału. – Również polscy inwestorzy coraz śmielej wchodzą na rynek francuski. Zakładają własne firmy, tworzą nowe miejsca pracy, co przekłada się bezpośrednio na wartość dodaną francuskiej gospodarki – podkreślił.

Podczas spotkania podpisano pięć dwustronnych porozumień o współpracy gospodarczej i badawczo-rozwojowej pomiędzy Politechniką Warszawską i firmą Thales, Politechniką Warszawską i firmą Edf, Narodowym Centrum Badań Jądrowych i Edf, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną i firmą Areva oraz Akademią Górniczo-Hutniczą i Areva.

Wicepremier Janusz Piechociński uznając wkład Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz jej członków w rozwój kraju, przekazał na ręce prezesa Macieja Wituckiego Odznakę Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki