Pierwszy most energetyczny Polska-Ukraina to kwestia tygodni

15 marca 2023, 12:15 Alert

Połączenie elektroenergetyczne Rzeszów-Chmielnickie ma być gotowe do użytku w ciągu kilku tygodni.

– Jesteśmy łącznie z Ukrainą w delikatnym i najwrażliwszym systemie, w którym decydują milisekundy – mówił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger o handlu energią z Ukraińcami.

– Przy bilansowaniu możemy handlować nadwyżkami z jednej strony, a z drugiej dopóki nie stworzymy magazynów energii, możemy handlować międzynarodowo – wyliczał minister. Odniósł się także do planu uruchomienia mostu energetycznego, czyli połączenia Rzeszów-Chmielnicki. – To jest kwestia dni i tygodni, kiedy będziemy mogli powiedzieć o uruchomieniu tego połączenia – powiedział Mateusz Berger.

Polska ma także rozmawiać o drugim moście Chełm-Równe, o czym informował premier Mateusz Morawiecki. Ukraina zsynchronizowała sektor elektroenergetyczny z europejskim i zamierza rozwijać handel transgraniczny energią. W czasie niedoboru może korzystać z dostaw z Unii Europejskiej a w razie nadwyżek u siebie może je słać do Europy, w tym na rynek polski.
Plan zakłada, że połączenie elektroenergetyczne Rzeszów-Chmielnicki zostanie oddane do użytku w drugim kwartale 2023 roku.

Wojciech Jakóbik