PIME i Soltec łączą siły, by nauczać o magazynach energii

21 kwietnia 2021, 17:30 Alert

Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności oraz firma Soltec łączą doświadczenia. Efektem współpracy będzie cykl szkoleń z magazynowania energii, skierowany do administracji, przedsiębiorstw, instalatorów i prosumentów organizowany pod nazwą „Energy Storage Academy”.

Polska Izba Magazynowania Energii (PIME) to organizacja, która powstała po to, by wspierać i promować rozwój technologii magazynowania energii w Polsce. Celem działań PIME jest stworzenie korzystnych warunków inwestowania w magazyny energii oraz poprawienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez zastosowanie magazynów energii jako buforu pomiędzy niestabilnymi źródłami i resztą systemu elektroenergetycznego. Firma Soltec od 15 lat jest jednym z wiodących dystrybutorów rozwiązań fotowoltaicznych w Polsce, a od ponad 10 lat aktywnie działa w zakresie technologii magazynowania energii. Od 2010 roku firma projektuje i montuje systemy akumulatorowe oraz hybrydowe instalacje PV. Soltec dostarczył m.in. instalację fotowoltaiczną połączoną z magazynem energii na parking P+R przy stacji metra Młociny w Warszawie. W ramach cyklu SOLACADEMY firma organizuje również szkolenia z magazynów energii. Teraz organizacje łączą doświadczenia i planują dzielić nimi z rynkiem. 13 kwietnia 2021 roku obie strony podpisały umowę o współpracy. Ekonomiczno-prawna wiedza nt. funkcjonowania magazynów energii w PIME oraz praktyczne rynkowe doświadczenie Soltec spotkają się podczas wspólnego cyklu szkoleń.

– Magazyny energii są naszą pasją. Rozwój tej technologii w Polsce – szczególnie w kontekście OZE – jest nieunikniony i może przynieść wiele korzyści. Zdajemy sobie jednak sprawę, że na polskim rynku jest w tej dziedzinie jeszcze wiele do zrobienia. Poza aspektami ekonomicznymi, barierą w rozwoju jest brak wiedzy. Z jednej strony jest to nieświadomość korzyści, jakie płyną z instalacji magazynów energii. Z drugiej strony to brak umiejętności praktycznych w zakresie doboru i instalacji tego typu rozwiązań wśród instalatorów. Tym bardziej cieszymy się, że możemy połączyć nasze doświadczenia z PIME i wspólnie dzielić się nimi z rynkiem – mówi Sebastian Lendzion, współzałożyciel Soltec.

Praktyczna wiedza z inwestowania w magazyny energii

W ramach szkoleń PIME i Soltec opowiedzą między innymi o możliwościach płynących z posiadania magazynu energii. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, poznają praktyczne i ekonomiczne aspekty instalacji oraz inwestycji w tego typu rozwiązania. Część szkoleń poprowadzą eksperci, którzy wyjaśnią kwestie prawne i przygotują potencjalnych inwestorów na rozwiązanie kwestii administracyjnych, związanych z przygotowaniem inwestycji. Szkolenia poprowadzą zarówno specjaliści PIME i Soltec, jak również zewnętrzni eksperci zajmujący się praktycznymi oraz naukowymi aspektami w zakresie magazynowania energii.

Rynek magazynów energii w Polsce za chwilę będzie przeżywał swój intensywny rozkwit. Wiele podmiotów nie jest jeszcze na to przygotowanych i potrzebują w tym zakresie wsparcia. Projekt Energy Storage Academy zrodził się z tej potrzeby. Chcemy wspierać merytorycznie instytucje i przedsiębiorstw zainteresowanych wdrażaniem oraz instalacją systemów akumulatorowych, co w szerszej perspektywie przyczyni się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju elektromobilności w Polsce, a to z kolei może przynieść wiele korzyści dla środowiska – wyjaśnia Krzysztof Kochanowski, Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Magazynowania Energii i Elektromobilności.

PIME