EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Piotrowski: Inwestycje w zgazowanie węgla są konieczne

Andrzej Piotrowski, fot. Ministerstwo Energii

– Ścieżkę polskiej transformacji energetycznej w kierunku wysokoefektywnym i niskoemisyjnym należy rozpatrywać w kategoriach szans rozwojowych – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski otwierając III Polsko-Japońskie Seminarium Czystego Węgla. Spotkanie odbyło się 19 grudnia 2017 roku w Warszawie.

– Poprzez rozwój zaawansowanych technologii energetycznych, w tym Czystych Technologii Węglowych (CTW) Polska ma szansę unowocześnić swoje zaplecze technologiczne, poprawić bezpieczeństwo energetyczne, stworzyć wiele miejsc pracy, a jednocześnie optymalnie wykorzystywać krajowe zasoby energetyczne – przekonywał wiceminister Piotrowski. Dodał, że najlepszym przykładem zastosowania wysokosprawnych technologii produkcji energii elektrycznej z węgla jest oddanie do eksploatacji bloku parowego na parametry nadkrytyczne o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice budowanego przy współudziale japońskiej firmy.

Wiceminister podkreślił również, że inwestycje w nowe i mniej emisyjne jednostki wytwórcze (m.in. Kozienice, Opole, Jaworzno, Turów) oraz modernizacja wyeksploatowanych bloków energetycznych przyczyniają się do zapewnienia odpowiedniego poziomu mocy w systemie. – Tym samym gwarantują bezpieczeństwo elektroenergetyczne kraju przy uwzględnieniu wymagań środowiskowych – powiedział.

Zwrócił ponadto uwagę na znaczenie polsko-japońskiej współpracy dwustronnej w rozwiązywaniu problemów związanych z rozwojem czystych technologii węglowych. – Wychodząc naprzeciw realiom i wymaganiom rynkowym aktywnie wspieramy nowe technologie energetyczne, czego wyrazem jest program Innowacje dla Energetyki, Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych – przypomniał.

W seminarium wzięli udział polscy i japońscy prelegenci, reprezentanci sektora publicznego i prywatnego oraz przedstawiciele środowisk naukowych. Dyskutowano o rozwoju czystych technologii węglowych, w tym o ograniczeniu wpływu energetyki węglowej na środowisko, produkcji paliw alternatywnych i zgazowaniu węgla.

Ministerstwo Energii


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X