WysokieNapiecie.pl: Co w nowej strategii Taurona?

6 września 2016, 06:30 Energetyka

KOMENTARZ

Justyna Piszczatowska, Rafał Zasuń

WysokieNapiecie.pl

Zarząd spółki przyjął nową strategię do 2025 roku, w której stawia na ustabilizowanie sytuacji finansowej, racjonalizację planu inwestycyjnego i wdrożenie nowych modeli biznesowych. Strategia potwierdza to, o czym mówi się coraz częściej: kluczowym aktywem polskiej energetyki są jej klienci.

Tauron usuwa usterki. Fot. Tauron
Tauron usuwa usterki. Fot. Tauron

Katowicki Tauron jako pierwsza grupa energetyczna przedstawia nowy plan działania do 2025 roku (wkrótce poznamy też plany PGE). I jako pierwszy sygnalizuje: trzeba przygotować się na energetykę jutra.

Najpierw jednak głównym wyzwaniem jest ustabilizowanie sytuacji finansowej. Przyjęty wcześniej bardzo szeroki (20,2 mld zł) i nierzadko problematyczny (np. blok gazowo-parowy w Stalowej Woli) plan inwestycyjny plan do 2020 r. poskutkował silnym wzrostem zadłużenia Taurona. Na to nałożył się m.in. spadek cen energii, który sprawił, że utrzymanie zadłużenia na poziomie trzyipółkrotności EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) jest poważnym wyzwaniem.

tauron%20strategia

Tauron w strategii przyznaje: nie ma możliwości wykreślenia z planu inwestycyjnego zainicjowanych już projektów, jak np. budowa bloku w elektrowni Jaworzno, czy inne zakontraktowane lub wynikające z przepisów zobowiązania, jak przyłączanie nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej. Grupa do 2020 r. musi zainwestować 18 mld zł, głównie na poziomie wytwarzania i sieci. 75% tego planu wynika z podjętych wcześniej deklaracji. Zarząd Taurona podkreśla też stanowczo: obecna sytuacja i podjęte już inwestycje wykluczają do 2020 r. podjęcie nowych istotnych zobowiązań To wyraźnie pokazuje, jakie może być nastawienie spółki do ewentualnego przejmowania śląskich kopalń. Plan wydatków Taurona jest tak napięty, że niepodjęcie oszczędności mogłoby zagrozić płynności finansowej spółki już w przyszłym roku. Dlatego kierowany przez Remigiusza Nowakowskiego zarząd do trwającego już programu poprawy efektywności dokłada jeszcze optymalizację planu efektywności inwestycyjnej (np. wstrzymuje przygotowania do budowy nowego bloku w Łagiszy) i szereg innych inicjatyw na wszystkich etapach łańcucha wartości. Grupa będzie mi.in. restrukturyzować zatrudnienie, oszczędzać na zakupach, utrzymaniu majątku i administracji oraz pozbywać się zbędnych nieruchomości. Dzięki takim działaniom do 1,3 mld zł w latach 2016-2018 płynących z planu poprawy efektywności Tauron dołoży kolejne 3,4 mld oszczędności w okresie 2017-2020.

Dzięki tym działaniom wskaźnik długu netto do EBITDA ma od 2018 r. zacząć spadać. W tym czasie Tauron odciąży bilans np. znajdując partnera do budowy bloku węglowego w Jaworznie. Przygotowany zostanie również plan awaryjny, w ramach którego na sprzedaż mogłyby trafić aktywa spółki z działalności podstawowej.

Co po stronie przychodowej? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl