Polacy walczą ze stereotypami. Mają ambitne plany rozwoju OZE

23 listopada 2017, 07:15 Energetyka
Turbiny wiatrowe w Austrii
Turbiny wiatrowe w Austrii

Europa Środkowo – Wschodni bardziej „zielona” niż to się w Brukseli wydaje. PKEE przełamuje stereotypy w Parlamencie Europejskim – czytamy w depeszy organizacji.

Znaczny rozwój OZE w Europie Środkowo-Wschodniej

Polski Komitet Energi Eklektycznej zorganizował debatę w Parlamencie Europejskim o przyszłości OZE w Europie Środkowo – Wschodniej. Wiceprezes PKEE Marta Gajęcka podkreśliła, że państwa regionu wykonały duży postęp w rozwijaniu OZE ( wiatr, panele słoneczne oraz biomasa) . Mimo tego, że punkt startowy w modernizacji miksu energetycznego i potencjał inwestycyjnych nowych członków UE jest wciąż dużo niższy niż średnia unijna. W dyskusji wzięli udział eurodeputowani, przedstawiciele brukselskich think tanków, europejskich organizacji branżowych sektora elektroenergetycznego oraz dziennikarze.

Szeroko dyskutowane były osiągnięcia Rumunii ( 13,1% mocy ) Polski ( 13,1%) i Estonii ( 10,5%) w rozwijaniu energetyki wiatrowej. Prezes Marta Gajęcka przypomniała, że „nad Wisła” w ciągu ostatnich lat przyrost mocy wiatrowej osiągnął ponad 100% czyniąc Polskę z 5,8GW 7 rynkiem Unii Europejskiej tego źródła OZE.

Farmy wiatrowe i biomasa

„ Kolejnym krokiem rozwoju OZE w Polsce będą farmy wiatrowe na Bałtyku. Polski sektor energetyczny zauważając duży potencjał w tych instalacjach pracuje nad konkretnym projektem, który ma bardzo duża szansę realizacji już po 2020 roku.” – podkreślała wiceprezes PKEE .

Marta Gajęcka zaznaczyła, że rozwojowi odnawialnych źródeł energii musi towarzyszyć zapewnienie stabilności systemu dostaw prądu. PKEE wskazywało również na duży przyrost instalacji paneli słonecznych w ostatnich latach. Ta technologia co naturalne szybciej rozwija się w bardziej słonecznej części regionu. W Bułgarii i Czechach już ponad 9 % mocy pochodzi z zainstalowanych paneli PV.

Polski Komitet Energii Elektrycznej w czasie debaty podkreślał również kluczową rolę biomasy w transformacji miksu energetycznego w Europie. Jest to szczególnie istotne w kontekście trwających prac właśnie Parlamencie Europejskim jak i Radzie nad zmianą dyrektywy dotyczącej rozwoju OZE. Obecnie w Polsce biomasa odpowiada za prawie 25% odnawialnych źródeł energii. W ciągu ostatnich 8 lat w Polsce udział wszystkich rodzajów OZE w energetyce wzrósł z 4% do 21 %.

Polski Komitet Energii Elektrycznej