CBA zatrzymało trzy osoby z kierownictwa Orlenu, w tym byłego prezesa. Spółka odpowiada

12 lutego 2019, 09:45 Alert
cba
fot. CBA

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi zostały we wtorek zatrzymane trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen, w tym były prezes zarządu – Jacek K., w związku z podejrzeniem dopuszczenia się przez nich przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach na szkodę PKN Orlen – podało biuro prasowe Prokuratury Krajowej w komunikacie.  Orlen zapewnia, że współpracuje z odpowiednimi organami w celu wyjaśnienia sprawy.

„Dzisiejsze zatrzymania to efekt wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych” – napisano.

Prokuratura podała, że postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 roku kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen.

„Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych” – napisano.

Orlen odpowiada

Do sprawy odniosło się biuro prasowe płockiego koncernu. Spółka zapewnia, że dąży do jak najszybszego wyjaśnienia sytuacji.  – ​W związku z dzisiejszymi informacjami Prokuratury Regionalnej w Łodzi oraz CBA, informujemy, że PKN ORLEN współpracuje z właściwymi organami w celu całkowitego wyjaśnienia spraw związanych z działalnością byłego prezesa, odwołanego w grudniu 2015 roku . Dążymy do jak najszybszego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji – czytamy w wydanym przez Orlen oświadczeniu.

Polska Agencja Prasowa/PKN Orlen

AKTUALIZACJA: 12.02.2019 r., godz. 10:21 [dodano oświadczenie PKN Orlen]