Energa widzi szansę po przejęciu przez PKN Orlen
„W przejęciu @EnergaSA dostrzegamy duże szanse dla rozwoju Pomorza. Spółka pozostanie w regionie, będzie zarządzana w analogiczny sposób do innych spółek Grupy @PKN_ORLEN. Z punktu widzenia podatkowego Energa zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do lokalnego budżetu” – oświadczył w piątek na Twitterze prezes PKN Orlen.
Obajtek poinformował również o piątkowym spotkaniu przedstawicieli płockiego koncernu ze związkowcami Energi. „W bardzo dobrej atmosferze przebiega dziś nasze spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych @EnergaSA. W Gdańsku prezentujemy wizję rozwoju koncernu multienergetycznego, odpornego na zmiany makro i gotowego na inwestycje w OZE (Odnawialne Źródła Eneregii – PAP), sektor niskoemisyjny i elektromobilność” – napisał na Twitterze.
„Na pierwszy rzut oka widzimy w takiej konfiguracji kapitałowej ogromną szansę rozwoju zarówno dla grupy Energa, jak i dla regionu pomorskiego. Będziemy chcieli w toku tego procesu rozmawiać i dyskutować” – dodał.
Przejęcie Energi przez PKN Orlen
PKN Orlen oznajmił jednocześnie, że złożył już w Komisji Europejskiej roboczą wersję wniosku, dotyczącego przejęcia kontroli na Energą, inicjując proces uzgadniania jego finalnej wersji. Zapowiedział, że rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje nastąpi w dniu 31 stycznia 2020 r., a zakończenie planowane jest na dzień 9 kwietnia 2020 r. Wyjaśnił zarazem, iż „w przypadku niespełnienia się do tego czasu któregokolwiek z warunków wezwania, koncern może podjąć decyzje o przedłużeniu okresu składania zapisów”.
PKN zaprezentował w czwartek harmonogram transakcji, który zakłada, że w kwietniu 2020 r. planowane jest jej rozliczenie. Prezes PKN Orlen przyznał, iż liczy, że Komisja Europejska wyda zgodę na przejęcie Lotosu i Energi w ciągu trzech miesięcy. „Uzyskanie zgody Komisji Europejskiej dla przejęcia Energi będzie dużo prostsze i szybsze niż dla Lotosu, gdyż Energa nie prowadzi działalności poza Polską. Liczymy, że zgoda Komisji na przejęcie Lotosu i Energi będzie mniej więcej w tym samym czasie, czyli w ciągu trzech miesięcy” – powiedział w czwartek Obajtek.
Dodał, że przejęcie Energi miałoby zostać sfinansowane w większości ze środków własnych PKN Orlen, a w przypadku powodzenia wezwania, planowane jest wycofanie Energi z giełdy, podobnie jak to było po wykupie do poziomu 100 proc. akcji czeskiego Unipetrolu.